فرانسه فروش اسلحه به ترکیه را متوقف کرد

فرانسه فروش اسلحه به ترکیه را متوقف کرد

یکشنبه, 13 اکتبر, 2019 - 12:30

فرانسه روز شنبه (۱۲ اکتبر) اعلام کرد فروش تمام تسلیحات این کشور به ترکیه را متوقف کرده است. 

وزارت های دفاع و امور خارجه فرانسه در بیانیه مشترکی خاطر نشان کردند «حمله ترکیه به شمال سوریه امنیت اروپا را در معرض خطر قرار می دهد».

به گزارش رویترز  این بیانیه افزود  «فرانسه خواستار پایان این حمله است و کلیه برنامه های فروش تسلیحات به ترکیه را که ممکن است در این حمله به کار رود را متوقف می کند. این اقدام فورا به مرحله اجرا در می آید».

به گفته بیانیه فرانسه «وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در نشست روز دوشنبه (۱۴ اکتبر) در لوکزامبورگ دیدگاه هماهنگی اتخاد می کنند». در این راستا، تظاهرات چند هزار نفره در اتریش و سوئیس در اعتراض به دخالت نظامی ترکیه در سوریه برگزار شد. به گزارش خبرگزاری سوئیس معترضان پلاکاردهای «نه به جنگ در شمال و شرق سوریه» بلند کردند و در خیابان های زوریخ سوئیس راهپیمایی کردند. این خبرگزاری افزود «معترضان برای جلب توجه سوت می زدند و موسیقی کردی گذاشته بودند. این افراد خواستار «توقف تروریسم» شدند».

امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه روز پنجشنبه (۱۰ اکتبر) خواستار «توقف فوری» حمله ترکیه در سوریه شد و گفت «عملیات نظامی ترکیه در احیای خلافت (داعش) سهیم است». به گزارش فرانس پرس‌ مکرون گفت «من با قاطعیت هر چه تمام حمله نظامی یکجانبه به سوریه را محکوم می کنیم و خواستار توقف هر چه زودتر آن از سوی ترکیه هستم».

او در یک نشست خبری در لیون افزود «ترکیه مسئول خطر کمک به «داعش» برای تشکیل دوباره خلافتش است».

مردم در شهرهای بیلینزونا و برن سوئیس روز جمعه (۱۱ اکتبر) با شعار «ارتش ترکیه از کردستان برو بیرون» به عملیات نظامی ترکیه در سوریه اعتراض کردند.

مردم وین روز شنبه (۱۲ اکتبر)‌ در اعتراض به حمله نظامی ترکیه تظاهرات کردند. به گزارش برگزارکنندگان تظاهرات شمار معترضان بیش از سه هزار نفر و بیشتر از جمعیت معترضان در راهپیمایی روز جمعه و پنجشنبه بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای