بررسی خواسته های معترضان از سوی مجلس عراق

بررسی خواسته های معترضان از سوی مجلس عراق

فراخوان آمریکا برای پرهیز از خشونت
سه شنبه, 29 اکتبر, 2019 - 10:45
استقرار نیروهای ضد تروریسم عراق در بغداد

روز دوشنبه معترضان برای چهارمین روز متوالی در عراق به خیابان ها ریختند. همزمان جلسه پارلمان عراق برای بررسی پیامدهای اعتراضات مردمی و نحوه اجرای مطالبات معترضان  شد.
جلسه مجلس روز شنبه (۲۶ اکتبر) که قرار بود برای بررسی خواسته های معترضان تشکیل شود به حد نصاب نرسید.
صادق السلیطی نماینده مجلس به پیش از آغاز جلسه به خبرنگاران عراقی گفت « مجلس مطالبات معترضان را بررسیمی کند. نمایندگان وابسته به فراکسیون سائرون که در داخل ساختمان مجلس تحصن کرده اند نیز آماده شرکت در جلسه هستند».
چهار نماینده مجلس از جمله رائد فهمی دبیر کل حزب کمونیست عراق در پی گسترش دامنه اعتراضات مردمی استعفا دادند.
در این راستا، وزارت امور خارجه آمریکا ضمن ابراز همدردی با خانواده های قربانیان اعتراضات اخیر از کلیه گروه های عراق خواسته تا از رویکرد خشونت آمیز فاصله بگیرند.
به گزارش خبرگزاری آلمان وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای گفت «آمریکا به دقت اوضاع عراق را دنبال می کند و از همه گروه ها می خواهد تا از خشونت ورزی فاصله بگیرند. دولت آمریکا همچنین ضمن ابراز همدردی با خانواده های کشته شدگان در اعتراضات آخر هفته جاری برای کسانی که در جریان اعتراضات زخمی شده اند شفای عاجل آرزومند است».
این بیانیه افزود «دولت آمریکا به حمایت از دولت و مردم عراق ادامه می دهد و خواستار بازگشت امنیت و ثبات در کشور است».
وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور درباره تعطیلی اجباری رسانه و اعمال فشار و سانسو درباره اعتراضات در عراق به شدت نگران است.
به گفته بیانیه «آزادی مطبوعات یکی از اصول ثابت اصلاحات دموکراتیک است. ما از حق بدیهی آزادی بیان که قانون اساسی به کلیه رسانه ها داده حمایت و بر حق خبرنگاران برای برخورداری از امنیت و پوشش خبری آزاد تاکید می کنیم».
کمیساریای حقوق بشر عراق گفت که در سه روز نخستین اعتراضات ۷۴ نفر از معترضان بر اثر شلیک گلوله گشته و ۳۶۵۴ نفر زخمی و ۱۵۸ تن بازداشت شدند. ۱۲۳ نفر از کل بازداشت شدگان آزاد شده اند.
این نهاد حقوق بشری در بیانیه ای از استفاده ماموران امنیتی از گاز اشک آور و بمب های صوتی و چماق برای متقرق کردن معترضان در بغداد و شهرهای دیگر و ایجاد محدودیت برای شبکه های تلویزیونی و خبرنگاران انتقاد کرد.
پل جمهوریت که به منطقه سبز منتهی می شود همچنان مسدود است. معترضان در اطراف میدان التحریر بغداد و نیز استان های عراق چادرهای تحصن نصب کرده اند.
به گفته شاهدان عینی اعتراضات در ساعات اولیه روز کاهش و در ساعات بعد از ظهر و شب افزایش پیدا می کند. صدها هزار نفر در چادرهای تحصن مستقر هستند.
حضور نیروهای امنیتی در سطح خیابان ها افزایش پیدا کرده و نیروهای مبارزه با تروریسم در پی حملات پیاپی به ساختمان های دولتی و احزاب به خیابان ها اعزام شده اند. 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای