کنگره آمریکا به دنبال لغو معافیت‌های هسته‌ای ایران

کنگره آمریکا به دنبال لغو معافیت‌های هسته‌ای ایران

چهارشنبه, 6 نوامبر, 2019 - 11:00
سه عضو جمهوری‌خواه سرشناس کنگره آمریکا در واکنش به گام تازه ایران در کاهش تعهدات خود به توافق هسته‌ای، خواستار لغو معافیت‌های هسته‌ای ایران و بازگشت تحریم‌های سازمان ملل شدند.

به گزارش الشرق الاوسط، سناتور لیندزی گراهام، سناتور تد کروز هر دو از اعضای سنای آمریکا و الیزابت چنی، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان، عصر سه‌شنبه ۱۴ آبان در بیانیه مشترکی اعلام کردند که گام جدید ایران این موضوع را تأیید می‌کند که ایران از معافیت‌های بخش صلح آمیز هسته‌ای خود، که دولت ترامپ نیز آن را ادامه می‌دهد، بهره‌برداری می‌کند تا زمان بخرد و تأسیسات هسته‌ای خود را پیش از علنی کردن اقدامات غیرقانونی خود، تجهیز کند.

این سه عضو کنگره در بیانیه خود از ترامپ خواسته‌اند که هر چه زودتر دو اقدام را در مورد برنامه هسته‌ای ایران و پایان برجام برای همیشه، انجام دهد؛ نخست اینکه معافیت‌های بخش صلح آمیز برنامه هسته ای ایران را لغو کند. دوم اینکه به دیپلمات‌های آمریکا دستور دهد از سازمان ملل بخواهند برای بازگرداندن تحریم‌های ایران اقدام کند.

این هفته وزارت خارجه آمریکا ضمن تمدید معافیت همکاری شرکت‌های خارجی در تأسیسات هسته‌ای ایران، از تصمیمات جدیدی برای تحریم بیشتر و اعمال محدودیت بر برنامه هسته‌ای ایران خبر داد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که چنین تصمیمی به حفظ نظارت‌ها بر برنامه هسته‌ای ایران کمک می‌کند و از خطر تولید سلاح هسته‌ای می‌کاهد.

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای