اعتصاب دانش آموزان لبنانی سومین روز خود را سپری کرد

اعتصاب دانش آموزان لبنانی سومین روز خود را سپری کرد

جمعه, 8 نوامبر, 2019 - 22:45

سه هفته پس از آغاز موج اعتراضات در لبنان، هزاران دانش‌آموز برای سومین روز به مدرسه نرفتند و با تجمع در مقابل موسسات دولتی و بانک‌ها خواستار کناره‌گیری طبقه سیاسی حاکم در این کشور شدند.

به گزارش الشرق الاوسط، تظاهرات گسترده مردم لبنان شامگاه پنجشنبه ۲۵ مهر (۱۷ اکتبر) در اعتراض به اوضاع معیشتی و اقتصادی و اعمال مالیات بر تماس‌های واتس‌اپ آغاز شد و اکنون وارد سومین هفته خود شده‌است.

حضور دانش آموزان و دانشجویان در تظاهرات در شهرهای مختلف از طرابلس در شمال تا صور و صیدا در جنوب، شکل تازه ای از تظاهرات است که از صبح روز چهارشنبه آغاز شده‌است و از آنجا که در بسیاری از مناطق این تظاهرات در ساعت‌های درسی برگزار می‌شود، تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها را به دنبال داشته‌است.

بخشی از آنان جلوی وزارت علوم لبنان تجمع کرده بودند و خواستار برنامه‌ریزی دولت برای آینده ای بهتر برای آنها جهت جلوگیری از مهاجرت اجباری برای شدند.

یکی از دانش‌آموزان که در بین معترضان تجمع‌کننده در جلوی وزارت علوم بود، به خبرگزاری فرانسه گفت: «یک سال تحصیلی را از دست بدهیم بهتر است تا همه آینده مان را از دست بدهیم».

دانش آموزان با در دست داشتن پرچم‌های لبنان، در حمایت از جنبش مدنی در این کشور شعار سر می‌دهند.

دانش آموزان همچنین اعلام کرده‌اند که به تجمعات خود جلوی اماکن دولتی تا ایجاد تغییرات بزرگ ادامه خواهند داد.

آمار بیکاری جوانان در لبنان ۳۰ درصد اعلام شده‌است.

مردم لبنان خواستار تغییر ساختار سیاسی طایفه ای مبتنی بر سهمیه بندی و تقسیم غنایم و نیز تغییر ذهنیت حاکم هستند، اما بسیاری از جریان‌های پرنفوذ این کشور همچون حزب‌الله با این تغییرات مخالف هستند.

حزب‌الله لبنان با متحدان خود جریان ملی آزاد و جنبش امل اکثریت کرسی‌های کابینه دولت مستعفی را در اختیار داشتند.

یک سوم لبنانی‌ها زیر خط فقر زندگی می‌کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای