«۸ مارس» خواستار «تأیید» دولت لبنان توسط حریری شد

«۸ مارس» خواستار «تأیید» دولت لبنان توسط حریری شد

عون امیدوار است در «چند روز آینده» تشکیل شود و جریان وی برای نقاط مثبت آن بازاریابی می‌کند
جمعه, 15 نوامبر, 2019 - 08:45

با ورود مذاکره کنندگان اصلی گروه‌های «۸ مارس» به خط گفتگو با سعد حریری نخست‌وزیر مستعفی لبنان، پرونده تشکیل دولت این کشور شاهد تحولات قابل توجهی بود، به طوری حریری در دیداری مفصل با گروه وابسته به میشال عون رئیس‌جمهور مسائل مربوط به این پرونده را بررسی کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، همزمان با این تحولات، میشال عون رئیس‌جمهور لبنان نسبت به تشکیل کابینه جدید لبنان تا چند روز آینده ابراز امیدواری کرد.

سعد حریری نیز روز گذشته به نخست وزیران سابق لبنان نجیب میقاتی، فؤاد سنیوره و تمام سلام دیدار کرد.

منابع آگاه نیز به «الشرق الاوسط» اطلاع دادند علی حسن خلیل وزیر دارایی این کشور و معاون سیاسی نبیه بری رئیس پارلمان، حسین الخلیل معاون سیاسی حسن نصرالله دبیرکل «حزب‌الله» در دیدار با سعد حریری پرونده تشکیل کابینه را مفصلاً بررسی کردند و شکل دولت آینده و تعداد وزرای آن را به اطلاع او دادند.

منابع آگاه در این باره گفتند: «معاونان در این دیدار با آغوشی باز به دیدار حریری رفتند و تأکید کردند که حزب‌الله و امل به دنبال قطع روابط با حریری نیستند و همچنان خواستار همکاری با وی برای حفظ مصالح و منافع کشور در شرایط حساس کنونی هستند».

این منابع به نقل از معاونان اضافه کردند: «تأکید ما بر تأیید و موافقت حریری با نخست‌وزیر آینده و همچنین جلب حمایت او برای دولت پیش رو به دلیل جایگاه ملی، عربی و بین‌المللی اوست. همچنین ما مخالف دولت تک قطبی هستیم».

از سوی دیگر، تظاهرات لبنانی‌ها روز پنجشنبه برای بیست و نهمین روز متوالی ادامه داشت. آنها علاوه بر اعلام اعتصاب عمومی راه‌های اصلی را مسدود کردند و همچنان از سیاستمداران می‌خواهند برای بهبود اوضاع معیشتی سریع‌تر اقدام کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای