​اخبار ضدونقیض از نارضایتی مردم ایران نسبت به گران شدن بنزین

​اخبار ضدونقیض از نارضایتی مردم ایران نسبت به گران شدن بنزین

جمعه, 15 نوامبر, 2019 - 12:15

تنها ساعاتی بعد از افزایش ناگهانی قیمت بنزین توسط دولت ایران با عنوان «طرح سهمیه‌بندی بنزین» از آغاز بامداد امروز جمعه، اخباری مبنی بر آتش زدن جایگاه‌های عرضه سوخت از جمله اصفهان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، همچنین تصاویری از حضور گسترده نیروهای انتظامی و پلیس ضدشورش در سطح کشور مخابره شد.

به گزارش الشرق الاوسط، در این میان، مقامات امنیتی و دولتی ایران با تکذیب این اخبار و فیلم‌ها، آنها را «شایعات معاندان به منظور ایجاد فضای روانی» توصیف کردند و گفتند: «روند عادی فعالیت پمپ بنزین‌ها ادامه دارد».

بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا متشکل از حسن روحانی رئیس‌جمهور، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه از بامداد جمعه ۲۴ آبان بنزین برای همه وسایل نقلیه بنزین سوز سهمیه بندی شد.

براساس اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، قیمت بنزین معمولی سهمیه‌ای هر لیتر هزار و ۵۰۰ تومان و قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه‌ای به ازای هر لیتر سه هزار تومان خواهد بود، همچنین قیمت بنزین سوپر هر لیتر سه هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده‌است. این به معنی سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد است.


واکنش فضای مجازی

این تصمیم دولت ایران بدون اعلام قبلی و به صورت ناگهانی صورت گرفت و باعث واکنش‌هایی در شبکه‌های اجتماعی شده‌است.

از جمله واکنش‌هایی که به صورت گسترده دست به دست شد فراخوانی برای نخریدن بنزین از شنبه ۲۵ آبان ماه توسط «کمپین منتقدین گران شدن بنزین» و فراخوانی برای «اعتصاب سراسری ملت ایران» بود. همچنین هشتگ‌هایی تحت عنوان #بنزین_نخریم، #ایرانی_بپاخیز، #حامیان_تغییر و… توسط فعالان مجازی به راه افتاده‌است.

یکی از فعالان توییتری با اشاره تناقض گفته‌های مسئولان نوشته‌است: «در حالیکه زنگنه چند روز قبل گفته بود مردم به شایعات توجه نکنند؛ مردم نگران نباشند؛ ما خودمان اعلام می‌کنیم! امروز سهمیه بندی کردن بعد میگن چرا حرف مسئولینو باور نمیکنین..»

یکی دیگر از کاربران توییتر نیز نوشته‌است: «رژیم در سراشیبی سقوط قصد دارد که کسری بودجه خود را از جیب مردم جبران کند. هم میهنان، برای سرنگونی فرقه تبهکار بپاخیزیم. این ذلت و ننگ دیگر قابل تحمل نیست.»


مسئولان چه می‌گویند؟

در مقابل خبرگزاری دولتی ایسنا به نقل از یک مقام آگاه در وزارت کشور با تکذیب برخی اخبار غیررسمی درمورد بروز تجمع یا آتش زدن چند پمپ بنزین در برخی شهرها، تأکید کرد که از زمان اعلام خبر سهمیه‌بندی جدید بنزین تاکنون، هیچ موردی از این دست گزارش نشده‌است.

این مقام مسئول افزود: اخبار منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر آتش زدن جایگاه‌های سوخت در استان‌های اصفهان، آذربایجان شرقی، خوزستان و دیگر مناطق کشور صحت ندارد و این اخبار توسط برخی اکانت‌های خارجی در حال انتشار در توئیتر و فضای مجازی است و انتشار این اخبار با هدف تحریک مردم و به آشوب کشاندن فضای کشور است.

در همین رابطه، عضو هیئت مدیره اتحادیه جایگاه‌داران سوخت ایران نیز به ایسنا گفته: در حال حاضر وضعیت جایگاه‌های بنزین کاملاً عادی است و تمامی جایگاه‌ها مانند روال سابق فرایند سوخت‌رسانی را انجام می‌دهند و هیچ مشکلی برای سوخت‌رسانی نداریم.

خبرگزاری صدا و سیمای ایران نیز به نقل از مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی آورده‌است: در حال حاضر عرضه سوخت در کشور بدون هیچ مشکلی در حال انجام است.

در ادامه واکنش‌های مسئولان به این رویدادها، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان اجرای سهمیه بندی بنزین را تصمیم نظام ذکر کرد.

وی دربارهٔ اخبار مربوط به آتش‌سوزی پمپ بنزین در اصفهان گفته آیت: دشمنان انقلاب اسلامی در هیج زمانی دست از توطئه و دشمنی برنمی‌دارند.

خبرگزاری دولتی مهر نیز گزارش داد؛ امام جمعه موقت تهران مسئله بنزین را یک تصمیمی دانست که دولت و مجلس با مشورت فرهیختگان حوزه اقتصاد گرفتند. او در عین حال نسبت به تبدیل آن به یک بحران هشدار داد.


ادامه پس لرزه‌های تشدید تحریم‌ها

بسیاری از ناظران معتقدند، باتوجه به افزایش‌ها تحریم‌ها علیه ایران و محاصره نفتی و اقتصادی نظام، گران کردن بنزین مسئله غیرمنتظره ای نبود، به ویژه اینکه برخی از منابع پارلمانی در این باره از به وجود آمدن مشکلاتی برای پرداخت حقوق ماه‌های آینده به کارکنان دولت خبر می‌دهند. حالا باید منتظر جلسه روز یکشنبه پارلمان ایران باشیم تا نمایندگان مجلس، که این مصوبه را به نفع خود باتوجه به در پیش بودن انتخابات نمی‌دانند، چه واکنشی به آن نشان دهند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای