خادم حرمین: دنبال جنگ نیستیم و ایران باید تخریب را متوقف کند

خادم حرمین: دنبال جنگ نیستیم و ایران باید تخریب را متوقف کند

پنجشنبه, 21 نوامبر, 2019 - 12:45
ملک سلمان بن عبد العزیز در بدو ورود به مقر شورای مشورتی سعودی به همراه شاهزاده محمد بن سلمان و شیخ عبد الله آل الشیخ (عکس: بندر الجلعود)

ملک سلمان بن عبد العزیز خادم حرمین شریفین طی اظهاراتی سیاست داخلی و خارجی کشور را تعیین کرد.
اظهارات ملک سلمان در جلسه افتتاحیه چهارمین سال دوره هفتم شورای مشورتی عنوان شد.
شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد و معاون رییس شورای وزیران و وزیر دفاع سعودی در این نشست حضور داشت.
خادم حرمین شریفین گفت «جایگاه تعیین کننده سعودی و دیدگاه ثابت کشور در حمایت از اقدامات مشترک عربی و اسلامی به عنوان اهرم اصلی سیاست خارجه کشور تغییر نخواهند کرد».
او افزود «سعودی بیش از هر کشور دیگری و توسط ۲۸۶ موشک بالستیک و ۲۸۹ پهپاد مورد حمله قرار گرفت. به هر حال، این اقدامات روند توسعه و زندگی روزمره شهروندان و افراد مقیم در کشور را متوقف نکرد».
خادم حرمین شریفین خاطر نشان کرد «حمله های خرابکارانه در تاسیسات نفتی در بقیق و خریص به واسطه تسلیحات ایران بیانگر این است که حکومت ایران تا چه اندازه دچار یاس و ناامیدی شده. جهانیان در برابر این تجاوزگری جنایتکارانه موضع گیری مشترک کردند».
ملک سلمان افزود «سعودی به دنبال جنگ نیست. دستان سعودی همواره به سوی صلح باز است. جایگاه سعودی والاتر از این است که به کشوری ضربه بزند. اما سعودی برای دفاع قاطعانه از مردم در برابر هر حمله ای آمادگی کامل دارد».
او در ادامه گفت «دولت سعودی امیدوار است حکومت ایران رویکرد با تدبیر پیش بگیرد و درک کند که برای کسب حمایت جامعه بین الملل باید اندیشه توسعه طلبانه و تخریبی را کنار بگذارد و فصل نوینی در روابط با کشورهای منطقه و جهان آغاز کند. اقدامات ایران از نظر جامعه بین الملل غیر قابل قبول است. رویکرد و اندیشه حکومت ایران در درجه اول به خود مردم ایران ضربه زده است».
خادم حرمین شریفین با اشاره به پیامدهای تحولات یمن گفت «سعودی تلاش فراوانی برای امضای توافق ریاض انجام داد». این توافق میان دولت یمن و شورای انتقالی جنوب یمن امضا شد.
او خاطر نشان کرد «سعودی امیدوار است توافق ریاض مقدمه ای برای تفاهم و توافقات بیشتر در راستای دست یابی به راهکار سیاسی برای بحران با استناد به مراجع سه گانه فراهم کند».
ملک سلمان با اشاره به عرضه اولیه بخشی از سهام «آرامکو» گفت «این اقدام منجر به جذب سرمایه گذاری و اشتغال زایی خواهد شد».
او با اشاره به آغاز دوره ریاست گروه بیست توسط سعودی از ماه آینده گفت «این دلیلی بر نقش مهم سعودی در اقتصاد جهان است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای