جانسون: اعتراضات ایران بیانگر «نارضایتی واقعی» از حکومت است

جانسون: اعتراضات ایران بیانگر «نارضایتی واقعی» از حکومت است

جانسون در کنفرانس خبری پس از پایان نشست سران ناتو
جمعه, 6 دسامبر, 2019 - 07:30

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس روز چهارشنبه (4 دسامبر) گفت «اعتراضات ایران بیانگر «نارضایتی عمومی واقعی» از سران رژیم بود. 

او افزود که از وقوع اعتراضات اخیر در ایران تعجب نکرده است.

جانسون در کنفرانس خبری پس از پایان نشست سران ناتو در لندن خاطر نشان کرد «به نظرم اعتراضات اخیر به دلیل گرانی بنزین نبود بلکه بیانگر نارضایتی واقعی مردم از دست رژیم بود. من از وقوع اعتراضات تعجب نکردم».

به گزارش رویترز جانسون در ادامه گفت «هدف ناآرامی هایی که ایران در منطقه ایجاد می کند و کم نیستند این است که توجه را از ناکامی های حکومت ایران منحرف کنند». حسن روحانی رییس جمهور ایران خواستار آزادی برخی از معترضان بازداشت شده در جریان اعتراضات به گرانی بنزین شد.

سرکوب خونین معترضان دو هفته ادامه داشت. صدها نفر به دست ماموران رژیم کشته شدند.

او افزود «مثلا اگر کسی تخلفی کرده لاستیکی آتش زده از نظر من جرمی نیست. اگر چه کارش درست نبوده ولی نباید آنها را نگه داریم... نباید سخت گیری شود».

روحانی در ادامه گفت «اما کسی با سلاح گرم آمده آن حساب دیگری دارد یا با سلاح سرد آمده حساب دیگری دارد. اینها با یکدیگر فرق می کند من خواهش می کنم این گونه موارد تفکیک شود».

او گفت «گروهی از معترضان سازمان یافته بودند. اعتراف آنها در آینده پخش خواهد شد. خواهید دید که بیش از دو سال برای این کار برنامه ریزی کرده بودند و به دستور اربابانشان در خارج از کشور در این روزها بیرون آمده بودند».

اعتراضات و ناآرامی در ایران به دنبال اعلام خبر ناگهانی افزایش 300 درصدی قیمت بنزین در بیش از 100 شهر در 15 نوامبر آغاز شد.

اعتراضات مردم به سرعت رنگ و بوی سیاسی به خود گرفتند. معترضان و جوانان طبقه کارگر خواستار سرنگونی حکومت دینی شدند.

روحانیون حاکم در ایران گفتند اعتراضات کار «اغتشاشگران» بوده که با اپوزیسیون در تبعید و «دشمنان» کشور در ارتباط هستند. حسین سلامی فرمانده سپاه در اظهاراتی که از تلویزیون حکومتی پخش شد گفت «دشمنان می خواستند با حادثه آفرینی در ایران موجودیت ایران را به خطر بیندازند.. اما آمریکا و رژیم صهیونیستی فاقد عقلانیت راهبردی هستند و محاسبات آنها درباره ایران همواره غلط بوده است».آمار رسمی کشته شدگان در اعتراضات اعلام نشده اما سازمان عفو بین الملل روز دوشنبه (2 دسامبر) گفت که دستکم 208 نفر در جریان اعتراضات کشته شده اند.

اعتراضات اخیر بدترین ناآرامی پس از انقلاب 57 است.

گروه های اپوزیسیون گفتند که بیش از هزار نفر در اعتراضات کشته شده اند.

یکی از نمایندگان مجلس هفته گذشته گفت حدود 7000 نفر بازداشت شده اند. 

مقام های قضایی این آمار را تکذیب کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای