عراق: سیستانی خواستار تشکیل دولت «بدون دخالت خارجی» شد

عراق: سیستانی خواستار تشکیل دولت «بدون دخالت خارجی» شد

معترضان در شهر ناصریه در جنوب عراق عکس کشته شدگان در اعتراضات را بلند کردند (رویترز)
جمعه, 6 دسامبر, 2019 - 15:15

آیت الله علی سیستانی مرجع عالی شیعیان در عراق روز جمعه (۶ دسامبر) بر لزوم تعیین نخست وزیر جدید «بدون دخالت خارجی» تاکید کرد.zعتراضات ضد حکومتی و ضد نفوذ ایران در عراق همچنان ادامه دارد.

سیستانی در خطبه نماز جمعه که توسط شیخ عبد المهدی کربلایی قرائت شد گفت «امیدواریم نخست وزیر جدید و اعضای کابینه در چارچوب مهلت قانونی و با توجه به مطالبات مردم و به دور از دخالت خارجی تعیین شوند».

او افزود «مراجع تقلید در این موضوع دخالت نمی کند و هیچ گونه نقشی در این باره ندارند».

کربلایی خاطر نشان کرد «بی گمان هر گاه جنبش مردمی فراگیر شود و گروه های مختلف مردم را در برگیرد به اهرم فشار موثری بر صاحبان قدرت تبدیل می شود تا عرصه را برای اصلاحات حقیقی در اداره کشور باز کنند».

او افزود «اما شرط اصلی این است که این حرکت به خشونت و آشوب و تخریب کشیده نشود».

کربلایی به ادامه تظاهرات مسالمت آمیز و بدون خشونت و تخریب فراخواند و گفت «این مسئولیت همگانی است. چنانکه ماموران باید از معترضان بدون خشونت حمایت کنند و عرصه را برای بیان آزادانه مطالبات باز کند معترضان نیز نباید به خرابکاران اجازه دهند تا با سوءاستفاده از تظاهرات در صفوفشان نفوذ کنند و به ماموران یا املاک عمومی و خصوصی حمله کنند و به منافع مردم ضربه بزنند».

او در ادامه یادآور شد «حمایت و احترام و روحیه دادن و تشویق ماموران برای حفظ امنیت و ثبات وظیفه همگانی است. جلوگیری از آشوب و به هم زدن نظم عمومی بدون حضور این عزیزان امکان ندارد».

او افزود «کسانی هستند که قصد ضربه به کشور را دارند. آنها می خواهند از اعتراضات اصلاح طلبانه مردم سوءاستفاده کنند و به اهداف خاص خودشان برسند و به منافع کلان مردم عراق ضربه بزنند. اهدافشان با ارزش های اصیل مردم تعارض دارد».

علی البیاتی عضو شورای کمیساریای عالی مستقل حقوق بشر عراق گفت «۴۶۰ نفر در تظاهرات اعتراضی در عراق کشته و بیش از ۲۰ هزار نفر زخمی شدند. اعتراضات در اول اکتبر آغاز شد».

البیاتی در گفتگو با خبرگزاری آلمان افزود «۲۶۵۰ نفر در جریان اعتراضات بازداشت شدند. اغلب آنها آزاد شده اند اما حدود ۱۶۰ نفر هنوز در بازداشت هستند».

او گفت «۲۳ مورد شکایت درباره افراد ناپدیدشده داریم که همه موارد به دادسرا فرستاده شدند».

البیاتی خاطر نشان کرد «دو نیروهای امدادی کشته و ۱۵ تن دیگر زخمی شدند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای