واشنگتن: ابزارهای فراوانی برای متوقف کردن رفتار خبیثانه ایران داریم

واشنگتن: ابزارهای فراوانی برای متوقف کردن رفتار خبیثانه ایران داریم

ستایش از «نقش مهم» ائتلاف و سعودی برای پایان دادن به جنگ در یمن
یکشنبه, 8 دسامبر, 2019 - 09:45
کلی کرافت نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل

 


کلی کرافت رییس شورای امنیت در ماه جاری و نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل گفت «فشار حداکثری» آمریکا بر ایران ادامه دارد.

کرافت افزود «آمریکا ابزارهای دیگری برای مقابله با رفتار خبیثانه ایران در خاورمیانه در اختیار دارد که از آنها استفاده خواهد کرد».

او با ستایش از «نقش مهم» ائتلاف نظامی به رهبری سعودی در یمن از جمله توافق ریاض افزود «دست یابی به راهکار سیاسی برای درگیری در یمن پس از توافق ریاض نزدیک تر به نظر می رسد».

کرافت به عنوان چهره نزدیک به دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا شناخته می شود.

نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل در نخستین نشست خبری پس از آغاز به کار به عنوان نماینده آمریکا در سازمان ملل شرکت کرد و گفت «جلسه شورای امنیت درباره یمن در ۱۲ دسامبر برگزار می شود».

او افزود «بدترین فاجعه انسانی در جهان در یمن اتفاق می افتد. چندین میلیون زن و کودک و مردم در یمن به کمک های بشر دوستانه به ویژه کمک های برنامه جهانی غذا نیاز دارند».

کرافت خاطر نشان کرد «کمک رسانی به مردم یمن بدون حضور ائتلاف تحت رهبری سعودی امکانپذیر نیست».

او با حمایت از توافق ریاض که در ماه نوامبر امضا شد گفت «امیدوارم که این توافق ما را یک گام به دست یابی به راهکار سیاسی در گفتگوهای زیر نظر سازمان ملل نزدیک تر کند».

کرافت گفت «ما باید این واقعیت را درک کنیم که ایران بار دیگر به حمایت از شورشیان (حوثی) روی آورده و به عبارت ساده ایران به تیم برنامه جهانی غذا اجازه نمی دهد تا به نیازمندان کمک کنند».

او یاد آور شد «جلسه شورای امنیت درباره چالش ها و مشکلاتی که ایران برای نظام منع گسترش تسلیحات هسته ای به وجود آورده در ۱۹ دسامبر برگزار می شود».

کرافت گفت «این جلسه فرصت مهمی است تا شورای امنیت نشان دهد تا چه اندازه به اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ پایبند است. رفتارهای ایران که مفاد قطعنامه را زیر پا گذاشته متوقف نشده است».

او ضمن اشاره به دخالت های ایران در یمن و سوریه و بخش های دیگر در خاورمیانه افزود «آنها باید مورد بازخواست قرار بگیرند».


کرافت افزود «ما تا حالا هیچ نشانه ای از آنها ندیدیم که بیانگر تغییر رفتارشان باشد.. این غیر قابل قبول است».

او با انتقاد از رژیم بشار اسد رییس جمهور سوریه و «جنایت های رژیم علیه مردم سوریه» به «استفاده ناموجه از تسلیحات شیمیایی» از سوی رژیم اشاره کرد.

او افزود «ما رژیم اسد را بازخواست خواهیم کرد... ما ایرانی ها را بازخواست خواهیم کرد».

کرافت گفت «ابزارهای فراوانی در اختیار داریم که اگر رفتارشان تغییر نکند از آنها استفاده می کنیم. آنها در یمن و سوریه و همه جا دخالت می کنند».

او گفت «مردم ایران برای من مهم هستند و آنها مورد بد رفتاری و سرکوب رژیم قرار دارند».

این مقام آمریکایی خاطر نشان کرد «فشار حداکثری علیه ایران از سوی آمریکا ادامه دارد. ایران یک بازیگر بد در خاورمیانه است».

او بر اهمیت ائتلاف به رهبری سعودی در یمن تاکید کرد و گفت این ائتلاف به نیازمندان کمک می کند.

او با اشاره به تظاهرات در عراق و ایران گفت «جوانان به خیابان ها ریختند. ما می خواهیم که آنها صدایشان را به جهانیان برسانند».

کیلی گفت «آمریکا با استفاده حکومت و ماموران از زور برای سرکوب معترضان مخالف است». او نسبت به سرکوب معترضان در عراق و ایران به شدت ابراز نگرانی کرد.

کرافت در پاسخ به سوال «الشرق الاوسط» درباره نقش «حزب الله» در سرکوب معترضان بدون خشونت در لبنان با اتهام دوباره ایران گفت «حکومت ایران یک بازیگر بد است».

او افزود «به فشار حداکثری علیه ایران ادامه می دهیم و این مساله را جدی می گیریم. ابزارهای فراوانی برای متوقف کردن رفتار خبیثانه ایران داریم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای