آزادی ۲۶۲۶ نفر از معترضان عراقی و برکناری فرمانده عملیات بغداد

آزادی ۲۶۲۶ نفر از معترضان عراقی و برکناری فرمانده عملیات بغداد

صالح در دیدار با فرستاده سازمان ملل بر حق تظاهرات مسالمت آمیز تاکید کرد
یکشنبه, 8 دسامبر, 2019 - 17:30
معترضان عراقی در میدان التحریر (فرانس پرس)

شورای عالی قضایی عراق روز یکشنبه (۸ دسامبر) از آزادی ۲۶۲۶ نفر از معترضان در جریات تظاهرات مسالمت آمیز چند روز گذشته در کشور خبر داد.

در این راستا، قیس المحمداوی فرمانده عملیات بغداد به دنبال حمله خونین به معترضان در بغداد در دو روز گذشته از مقام خود برکنار شد.

مرکز رسانه شورای عالی قضایی در بیانیه ای که در سایت خبرگزاری عراق (واع) منتشر شد گفت «کمیته های تحقیق که مسئول پیگیری پرونده معترضان بازداشت شده هستند گفتند ۲۶۲۶ نفر از معترضانی که در جریان تظاهرات مسالمت آمیز بازداشت شده بودند تا روز یکشنبه آزاد شدند».

این بیانیه افزود «۱۸۱ نفر هنوز در حال بازجویی هستند».

این خبرگزاری به نقل از یک مقام مسئول روز یکشنبه (۸ دسامبر) افزود «سرلشکر عبد الحسین التمیمی به عنوان فرمانده عملیات بغداد تعیین شد. قیس المحمداوی به دلیل بیماری از این مقام برکنار شد». برهم صالح رییس جمهور عراق و ژنین هنیس پلاس خارت فرستاده ویژه سازمان ملل در امور عراق روز یکشنبه (۸ دسامبر) دیدار و بر حق تظاهرات مسالمت آمیز و حفظ امنیت عمومی تاکید کردند. دفتر رسانه ریاست جمهوری در بیانیه ای که در سایت خبرگزاری عراق (واع) منتشر شد اعلام کرد «پرزیدنت صالح و فرستاده سازمان ملل در مورد اوضاع کنونی کشور و راهکارهای ممکن برای حفظ امنیت و ثبات در عراق و حمایت از مطالبات اصلاح طلبانه مردم گفتگو کردند». این بیانیه افزود «دو طرف بر حق مردم برای اعتراضات آزادانه و به دور از خشونت و وظیفه دستگاه های حکومتی برای دفاع از معترضان بدون خشونت و حفظ امنیت عمومی و حقوق و املاک شهروندان و جلوگیری از آشوب و آنچه که به جنبه مسالمت آمیز تظاهرات خدشه وارد می کنند تاکید کردند». این بیانیه خاطر نشان کرد «دو طرف همچنین تاکید کردند که حمله به معترضان در شامگاه جمعه و کشته و زخمی شدن شماری از آنان از سوی عناصر قانون شکن جنایت زشتی قلمداد می شود. حمله های این چنینی به طور عام منجر به ایجاد ناامنی و بی ثباتی در کشور می شود».

بیانیه افزود «افزایش تدابیر امنیتی و بازداشت عاملان حمله و محاکمه عادلانه آنان و جلوگیری از تکرار وقایع و جنایت های این چنینی ضروری به نظر می رسد». به گفته بیانیه «در این دیدار به ساز و کارهای قانونی و اقدام سیاسی مورد نیاز برای تسریع در اجرای طرح های قانونی لازم برای اصلاحات و برگزاری انتخابات شفاف و تعیین چهره مناسب برای تصدی پست نخست وزیری در مرحله آینده اشاره شد». از سوی دیگر پلاس خارت گفت «کشتار معترضان بیگناه از روی عمد توسط افراد مسلح یک اقدام وحشیانه علیه مردم عراق است».

دستکم ۱۶ نفر در حمله عناصر مسلح ناشناس در میدان الخلانی در مرکز بغداد کشته شدند. پلاس خارت افزود «باید عاملان کشتار شناسایی و فورا محاکمه شوند».

به گزارش خبرگزاری آلمان پلاس خارت از ارتش عراق خواست که‌ «تلاش خود را برای دفاع از معترضانی که بدون اسلحه تظاهرات می کنند بکار بگیرد و از آنها در برابر افراد مسلح خارج از نظارت حکومت حمایت کند».

چندین هزار نفر از معترضان در عراق به تجمع و تحصن در میدان های کشور ادامه می دهد. آنها به دولت عراق و دخالت های ایران اعتراض دارند. نگرانی درباره افزایش خشونت در عراق افزایش یافته است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای