توافق دوباره بر سر معرفی حریری به عنوان نخست وزیر لبنان

توافق دوباره بر سر معرفی حریری به عنوان نخست وزیر لبنان

یکشنبه, 8 دسامبر, 2019 - 15:00

سمیر خطیب تاجر لبنانی روز یکشنبه (۸ دسامبر) گفت گروه های لبنانی بر سر معرفی دوباره سعد حریری به عنوان نخست وزیر توافق کردند.

اظهارات خطیب پس از دیدار با مفتی لبنان عنوان شد.

خطیب افزود «مفتی از سعد حریری حمایت می کند. حریری برای بهبود شرایط در کشور تلاش می کند. باخبر شدم که به دنبال دیدارها و رایزنی ها و تماس های تلفنی بین طرف ها توافق بر سر معرفی حریری به عنوان نخست وزیر حاصل شده است».

گفته های خطیب در واقع به این معناست که او دیگر نامزد پست نخست وزیری نیست. مقام نخست وزیری در لبنان به سنی ها اختصاص دارد. توزیع پست های کشوری در لبنان بر پایه سهمیه بندی فرقه ای انجام می گیرد.

حریری ۲۹ اکتبر به دنبال اعتراضات ضد حکومتی از مقام نخست وزیری کناره گیری کرد. در این راستا، خبرگزاری ملی لبنان روز یکشنبه (۸ دسامبر) گزارش داد که شماری از خودروها از پل رینگ به سمت خیابان های بیروت حرکت می کنند. پیام این تحرک تاکید بر لزوم تشکیل دولت مستقل از طبقه سیاسی حاکم کنونی است. 

معترضان از نمایندگان مجلس خواستند تا «به اراده مردم گردن نهند و با احترام به فداکاری مردم یک چهره مستقل و مورد اعتماد و مورد تایید مردم را به عنوان نخست وزیر معرفی کنند. نکته مهم این است که نخست وزیر جدید برنامه ای برای نجات کشور و مردم از بحران کنونی داشته باشد».

رییس جمهوری لبنان پیشتر گفت که رایزنی های الزامی پارلمان برای معرفی نخست وزیر جدید روز دوشنبه (۹ دسامبر) انجام می شوند.

اعتراضات در لبنان در نیمه اکتبر آغاز شد. حریری نخست وزیر پیشین لبنان در اواخر اکتبر در واکنش به مطالبات معترضان از مقام خود کناره گیری کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای