كاهش 69 درصدی یارانه سوخت در مصر در سه ماه نخست سال جاری

كاهش 69 درصدی یارانه سوخت در مصر در سه ماه نخست سال جاری

سه شنبه, 10 دسامبر, 2019 - 15:15

طارق الملا وزیر نفت و ثروت معدنی مصر روز یکشنبه (8 دسامبر) گفت یارانه سوخت در سه ماه نخست سال مالی 2019-2020 به 7.250 میلیارد جنیه (451.4 میلیون دلار) کاهش پیدا کرد. یارانه سوخت در بودجه امسال 13 میلیارد پوند (واحد پول مصر) در نظر گرفته شده بود.

بدین ترتیب، یارانه سوخت 69 درصد در سال کاهش داشته است.

پیش بینی ها حاکی از این بود که یارانه فرآورده های نفتی در بوجه 2019-2020 به رقم 52.9 میلیارد پوند برسد. این رقم در سال گذشته 89 میلیارد پوند بود.

دولت مصر برای دریافت وام 12 میلیارد دلاری از صندوق بین المللی پول اقدامات ریاضتی در نظر گرفت. توافق برای دریافت وام بین مصر و صندوق بین المللی پول در اواخر 2016 امضا شد.

در این توافق که در ماه ژوئن به پایان رسید به تعیین نرخ خرید و فروش ارز و افزایش برخی از مالیات ها و کاهش قابل ملاحظه یارانه انرژی اشاره شده است.

کاهش قیمت سوخت در مصر در اکتبر آغاز شد. نرخ حامل های انرژی در مصر بر پایه بازار جهانی و با توجه به ساز و کار نرخ بندی صندوق بین المللی پول تعیین می شود. قیمت سوحت در مصر پس از اجرای برنامه صندوق بین المللی پول چهار برابر شده است.

از سوی دیگر، طارق عبد الرحمان شریک اجرایی شرکت سرمایه گذاری مستقیم کمپاس گفت «فعالیت سرمایه گذاری مستقیم در مصر با توجه به بهبودی فضای سرمایه گذاری و کاهش نرخ سود داخلی افزایش پیدا می کند».

کنفرانس روسای اجرایی شرکت ها روز یکشنبه در قاهره برگزار شد.

شرکت کنندگان در کنفرانس درباره فرصت های رشد اقتصادی در آینده در حوزه سرمایه گذاری مستقیم در مصر و میزان سازگاری فعالیت های اقتصادی کشور با رویکردهای نوین سرمایه گذاری مستقیم در جهان گفتگو کردند.

عبد الرحمان به انواع گوناگون ساپورت مالی شرکت ها و نقش شرکت های سرمایه گذاری مستقیم در مصر در شرایط کنونی و در میان مدت و دراز مدت اشاره کرد.

او گفت «ابزارهای وام بانکی نقش اصلی در حمایت مالی شرکت ها ایفا می کنند. شرکت های کوچک ساپورت مالی و سرمایه گذاری مستقیم نقش کمرنگ تری دارند».

موضوع های گوناگونی از جمله ارزیابی سرمایه گذاری های مورد نظر و تخمین رشد فعالیت های بخش خدمات مالی غیر بانکی و خطرات تاثیرگذار بر درآمدهای حاصل از سرمایه گذاری در این جلسه مورد بحث و گفتگو قرار گرفتند.

شرکت کنندگان در نشست درباره آینده نرم افزارهای مالی فناوری و نقش احتمالی این نرم افزارها در ترسیم آینده بخش مالی گفتگو کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای