​پمپئو به ایران دربارهٔ ضربه به منافع آمریکا در عراق هشدار داد

​پمپئو به ایران دربارهٔ ضربه به منافع آمریکا در عراق هشدار داد

شنبه, 14 دسامبر, 2019 - 10:00

در پی حملات راکتی به پادگانی در نزدیکی فرودگاه بغداد، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا به ایران هشدار داد هرگونه آسیب به منافع و نیروهای آمریکا یا شرکای عراقی آنها با «واکنش قاطعانه» ایالات متحده رو به رو خواهد شد.

به گزارش الشرق الاوسط به نقل از ا.ف. پ، پمپئو در بیانیه ای گفته‌است: «لازم است (...) از این فرصت استفاده کنیم تا به رهبران ایران یادآوری کنیم که هرگونه حمله ای از سوی آنها یا هرکدام از نیروهای نیابتی آنها که به آمریکایی‌ها، متحدان ما یا منافع ما آسیب بزند با پاسخ قاطع ایالات متحده روبرو خواهد شد.»

وی ادامه داد: ایران باید به حاکمیت و تمامیت ارضی همسایگان خود احترام بگذارد و فوراً (...) از کمک و پشتیبانی گروه‌های سوم در عراق و در همه جای منطقه دست بردارد.

پومپئو گفته نیروهای نیابتی ایران اخیراً حملاتی به این پایگاه‌ها که نیروهای امنیتی عراق و نیروهای آمریکایی و بین‌المللی در آن مستقرند، انجام داده‌اند.

از روز ۲۸ اکتبر (ششم آبان) تاکنون ۱۰ حمله راکتی به پایگاه‌های نظامی آمریکا یا ساختمان‌های دیپلماتیک این کشور در عراق انجام شده‌است. هدف یکی از این حمله‌ها ساختمان سفارت ایالات متحده در منطقه سبز بغداد بود.

در یکی از این حملات شش نیروی عراقی زخمی شدند.

تاکنون هیچ فرد یا گروهی مسئولیت حملات راکتی به پایگاه‌های نظامیان آمریکا در عراق را برعهده نگرفته‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای