ارتش اسرائیل: خلبان ناپدیدشده اسرائیلی توسط ایران کشته شده‌است

ارتش اسرائیل: خلبان ناپدیدشده اسرائیلی توسط ایران کشته شده‌است

رون آراد در سال ۱۹۸۶ در آسمان لبنان توسط جنبش «امل» هدف قرار گرفت و ناپدید شد●افسر اسرائیلی: ایران برای انتقام از ترور ۴ دیپلمات خود دست به این اقدام زده‌است
شنبه, 14 دسامبر, 2019 - 12:15

یک افسر عالی‌رتبه در اطلاعات ارتش اسرائیل با اشاره به مسئله ناپدیدشدن رون آراد کمک خلبان نیروی هوایی اسرائیل گفته‌است برخلاف گفته‌های قبلی در این باره از جمله اینکه او به ایران منتقل شده، اما در واقع او در خاک لبنان کشته شده‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، رون آراد کمک خلبان نیروی هوایی اسرائیل، در اکتبر سال ۱۹۸۶ هنگام یک عملیات هوایی بر فراز لبنان، پس از سقوط هواپیمایش، توسط نیروهای امل بازداشت شد.

این افسر ادامه داد: فرستادگان ایران به لبنان برای انتقامجویی از اسرائیل به دلیل آنچه فکر می‌کنند که تل آویو از طریق ایلی حبیقه فرمانده سابق اطلاعات نیروهای فالانژیست در پس ترور ۴ دیپلمات ایرانی است او را کشتند.

 رونن برگمن محقق امنیتی در روزنامه‌های یدیعوت آحرونوت اسرائیل و نیویورک تایمز آمریکا روز جمعه گفته‌است، افسر «رابین» کارشناس ارشد پرونده آراد در تحقیقات خود گفته‌است که کمک خلبان اسرائیلی در حالی که بیمار بود توسط ایرانی‌ها کشته شد، زیرا آنها معتقد بودند حبیقه در پرونده بزرگی مثل ترور ۴ دیپلمات ایرانی در سال ۱۹۸۲ بدون موافقت اسرائیل کاری انجام نمی‌دهد.

چهار دیپلمات ایرانی عبارت بودند از سردار احمد متوسلیان یکی از فرماندهان جنگ با عراق و وابسته نظامی سفارت ایران در بیروت، محسن موسوی فرزند یکی از روحانیون بلندپایه ایران و کاردار سفارت ایران در بیروت و به گفته منابع اسرائیلی فرمانده نمایندگی سپاه در لبنان و از مؤسسان «حزب‌الله»، تقی رستگار مقدم راننده سفارت ایران و کاظم اخوان عکاس خبرگزاری ایرنا.

طبق گفته‌های رابین، نیروهای روبیر حاتم از فرماندهان فالانژیست‌ها پس از ایجاد یک ایست بازرسی نظامی، ۴ ایرانی را بازداشت و آنها را به منطقه الکرنتینا در حومه شرقی بیروت منتقل کرد و در آنجا آنها را کشت.

برگمن می‌گوید در سال‌های گذشته توانسته با روبیر حاتم گفتگو کرده و او اعتراف کرده که این ۴ دیپلمات قبل از ترور به شدیدترین نحو شکنجه شدند. حاتم ادامه داده که پس از ترور اجساد آنها در چاه‌های سمی انداخته‌اند به طوری که پی از ۱۰ – ۱۵ روز به جز استخوان‌های بزرگ و بخش‌هایی از جمجمه چیزی از آنها نمانده‌است.

برگمن می‌گوید روایت رسمی اسرائیل تا امروز، آراد را «ناپدید» می‌داند و طبق این روایت آراد در اسارت جنبش امل است به طوری که در همین ارتباط، مصطفی دیرانی رهبر وقت امل در جنوب لبنان، تأیید کرده بود که رون آراد در اختیار او بوده‌است. دیرانی نیز در نزدیکی روستای شیث نبی توسط کماندوهای اسرائیلی ربوده شد. سپس سپاه آراد را برای چند سالی به ایران منتقل کرد و پس از مدتی او را به لبنان بازگرداند.

رابین افسر اطلاعات اسرائیل اما به برگمن می‌گوید «اسرائیل اشتباه محاسباتی داشته زیر آراد به هیچ وجه لبنان را ترک نکرده‌است».

رابین می‌افزاید نمی‌توان آنچه را که برای آراد اتفاق افتاده را بدون درک رابطه میان ربودنش و ترور ۴ دیپلمات ایرانی فهمید. به اعتقاد او آراد در پاییز سال ۱۹۸۹ با هدف انتقامجویی ایرانی‌ها کشته شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای