عفو بین‌الملل: دست‌کم ۳۰۴ نفر در اعتراض‌های ایران کشته شدند

عفو بین‌الملل: دست‌کم ۳۰۴ نفر در اعتراض‌های ایران کشته شدند

دوشنبه, 16 دسامبر, 2019 - 09:30

سازمان عفو بین‌الملل امروز دوشنبه در تازه‌ترین گزارش خود گفت دست‌کم ۳۰۴ نفر بین تاریخ ۲۵ تا ۲۸ آبان در جریان اعتراض‌های ایران کشته و هزاران نفر زخمی شده‌اند.

به گزارش الشرق الاوسط، این سازمان همچنین اعلام کرد «مقام‌های ایران در پی اعتراض‌های سراسری نیمه نوامبر (اواخر آبان) اقدام به سرکوب بی‌رحمانه کرده‌است».

عفو بین‌الملل در ادامه آورده‌است: «مقامات ایران هزاران معترض در کنار روزنامه‌نگاران، مدافعان حقوق بشر و دانشجویان را بازداشت کرده‌اند تا جلوی سخنان این افراد دربارهٔ سرکوب بی‌رحمانه را بگیرند.»

فیلیپ لوتر مدیر تحقیقات بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی عفو بین‌الملل در این باره گفت: «طبق اظهارات تکان دهنده شاهدان عینی مقام‌های ایران تقریباً بلافاصله پس از اینکه صدها نفر از افرادی را که در اعتراض‌های سراسری حضور داشتند قتل‌عام کردند، سپس در مقیاسی وسیع و هماهنگ دست به سرکوب برای ایجاد ترس زدند تا از بلند شدن صداها دربارهٔ آنچه اتفاق افتاده جلوگیری کنند.»

در پی بحران اقتصادی شدید ناشی از تحریم‌های آمریکا، افزایش بهای بنزین که بامداد جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸ به‌طور ناگهانی در ایران اجرایی شد، در شهرهای مختلف اعتراض‌های خیابانی را در پی داشت.

عفو بین‌الملل با استناد به ویدئوهای تأیید شده و با پشتوانه شهادت شاهدان در گزارش خود تأکید کرده‌است که نیروهای امنیتی ایران به روی معترضان غیر مسلحی آتش گشودند که هیچ خطر آنی برای آن‌ها نداشتند.

در گزارش عفو بین‌الملل به اطلاعات سازمان ملل مبنی بر کشته شدن دست‌کم ۱۲ کودک در جریان این ناآرامی‌ها اشاره شده‌است.

فیلیپ لوتر تأکید کرد: «جامعه بین‌الملل باید از طریق شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد دست به یک اقدام فوری بزند و در جلسه‌ای فوق‌العاده دستور تحقیق دربارهٔ کشتار غیرقانونی معترضان، موج وحشتناک بازداشت‌ها، مفقود شدن افراد و شکنجه بازداشت شدگان با هدف اطمینان از پاسخگویی صادر کند.»

عفو بین‌الملل دو هفته پیش در تاریخ ۲ دسامبر (۱۱ آذر) شمار کشته شده‌ها را دست‌کم ۲۰۸ نفر ذکر کرده بود. این در حالی است که برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران پنج دسامبر (۱۴ آذر) این احتمال را مطرح کرد که نیروهای امنیتی ایران بیش از هزار نفر را از زمان آغاز اعتراض‌های اخیر در اواخر آبان در این کشور کشته باشند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای