ارزش کل سهام آرامکو در دومین جلسه فروش از مرز دو تریلیون دلار عبور کرد

ارزش کل سهام آرامکو در دومین جلسه فروش از مرز دو تریلیون دلار عبور کرد

۸۵ درصد کل معاملات بورس در روز پنجشنبه به آرامکو تعلق گرفت●آرامکو در کانون توجه سرمایه گذاران و معاملات بورس پنجشنبه
جمعه, 13 دسامبر, 2019 - 09:45

ارزش سهام شرکت سعودی آرامکو همچنان در حال رشد است. فروش سهام آرامکو در بازار بورس روز چهارشنبه (۱۱ دسامبر) ادامه یافت و شاهد رشد ارزش سهام شرکت بود. این نتیجه در روز پنجشنبه (۱۲ دسامبر) نیز در بورس داخلی سعودی با رشد ۱۰ درصدی ادامه داشت. 

عرضه سهام این شرکت رشد قابل ملاحظه ای داشت که همین باعث افزایش بی سابقه تحرک نقدینگی در بازار بورس شد. شرکت نفتی آرامکو، رکورد بالاترین مبلغ کسب شده از عرضه اولیه سهام و بالاترین ارزش بازار یک شرکت سهامی در جهان را به دست آورده است.

 میزان نقدینگی بازار بورس به حدود ۱۸.۴۷ میلیارد ریال (۴.۹۲ میلیارد دلار) رسید که ۱۵.۸۶ میلیارد ریال آن (۴.۳ میلیارد دلار) متعلق به سهام آرامکو است.

۸۵ درصد کل معاملات بورس در روز پنجشنبه به آرامکو تعلق گرفت. درآمد سعودی از فروش بخشی از سهام آرامکو بی سابقه است و در پایان معاملات بورس روز پنجشنبه به رقم ۹.۲ تریلیون ریال (۲.۴۵ تریلیون دلار) رسید. البته شاخص این سهام کاهش ۱.۵ درصدی داشت.

معاملات آرامکو در بازار بورس به بیش از ۱۴۴ هزار مورد رسید که بیانگر تمایل بخش اعظم سرمایه گذاران به حفظ سهام خود و احتمالا سرمایه گذاری در این شرکت است.

ارزش بازار سهام آرامکو به حدود ۷.۳ تریلیون ریال (۱.۹۶ تریلیون دلار) رسید. بالاترین ارزش بازار یک شرکت سهامی در جهان به آرامکو تعلق دارد. ارزش بازار سهام اپل بیش از ۷۵۰ میلیارد دلار است.

رشد قیمت سهام آرامکو در روز پنجشنبه در بازار بورس سعودی بی سابقه بوده و به رقم ۱۵.۸ میلیارد ریال (۴.۳ میلیارد دلار) رسید. این مبلغ رکورد سهام پترورابغ در نخستین جلسه عرضه در بازار بورس در ۲۷ ژانویه ۲۰۰۸ را شکست. قیمت فروش سهام پترورابغ در آن زمان ۱۰.۹ میلیارد ریال (۲.۹ میلیارد دلار) اعلام شد.

از سوی دیگر، شاخص سهام ام اس سی آی اعلام کرد که شرکت آرامکو سعودی را از روز ۱۸ دسامبر ۲۰۱۹ در فهرست بازارهای نوظهور در نظر می گیرد.

بازار بورس سعودی (تداول) اعلام کرد ارزش سهام آزاد شناور آرامکو ۱.۶ درصد است.

قرار گرفتن آرامکو در شاخص ام اس سی آی باعث افزایش استقبال از بازار بورس داخلی و توجه سرمایه گذاران خارجی و داخلی به بازار بورس سعودی خواهد شد.

بازار بورس سعودی اینک یکی از کانال های سرمایه گذاری مهم در سطح بین المللی و منطقه ای است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای