اسپر از عراق خواست برای توقف حمله به مقرهای آمریکا اقدام کند

اسپر از عراق خواست برای توقف حمله به مقرهای آمریکا اقدام کند

دوشنبه, 16 دسامبر, 2019 - 17:00

وزیر دفاع آمریکا در یک گفتگوی تلفنی با عادل عبدالمهدی نسبت به حمله‌های راکتی اخیر به پایگاه‌هایی که نظامیان آمریکایی نیز از آن استفاده می‌کنند ابراز نگرانی کرد و از نخست‌وزیر مستعفی عراق خواست برای توقف حمله به محل استقرار نظامیان آمریکایی و متحدانش اقدام کند.

به گزارش الشرق الاوسط، دفتر نخست‌وزیر عراق با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که عادل عبدالمهدی در گفتگو با مارک اسپر هشدار داده که هر گونه اقدام یک‌جانبه پیامدهای منفی و غیرقابل کنترلی خواهد داشت و می‌تواند امنیت، حاکمیت و یک‌پارچگی عراق را به خطر اندازد.

عبدالمهدی ضمن ابراز نگرانی از تحولات عراق، خواستار تلاش جدی تمامی طرف‌ها برای جلوگیری از تشدید اوضاع و تنش در این کشور شد.

وی افزود: هرگونه تضعیف دولت عراق منجر به تشدید اوضاع و آشوب خواهد شد.

طبق این گزارش، دو طرف در این تماس تلفنی دربارهٔ همکاری میان واشینگتن و بغداد در زمینه تروریسم و حمایت از تلاش‌های نیروهای مشترک برای پیگیری بازمانده‌های داعش و حفظ امنیت و ثبات در سراسر عراق رایزنی کردند.

این در حالی است که یک مقام بلندپایه ارتش آمریکا می‌گوید، شبه‌نظامیان مسلح مورد حمایت ایران در حال نزدیک شدن به خط قرمزی هستند، که در آنجا نیروهای ائتلاف با شدت (خشونت) به آنها واکنش نشان خواهند داد.

در هفته‌های اخیر حملات راکتی به پایگاه‌های نظامی وابسته به ائتلاف بین‌المللی به رهبری ایالات متحده علیه تروریست‌های گروه (داعش) افزایش یافته‌است.

در حالی که در هیچ‌کدام از این حملات، هیچ گروهی مسئولیتی به عهده نگرفته‌است، اما این مقام آمریکایی می‌گوید که تجزیه و تحلیل‌های اطلاعاتی و بررسی موشک‌ها و پرتابگرها به نقش گروه‌های کتائب حزب‌الله و عصائب اهل الحق، گروه‌های شبه‌نظامی شیعه مورد حمایت ایران در این حملات اشاره می‌کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای