عبدالمجید تبون رئیس‌جمهور جدید الجزایر سوگند یاد می‌کند

عبدالمجید تبون رئیس‌جمهور جدید الجزایر سوگند یاد می‌کند

پنجشنبه, 19 دسامبر, 2019 - 10:45

با برگزاری مراسم تحلیف عبدالمجید تبون به عنوان رئیس‌جمهور منتخب الجزایر، امروز اولین روز فعالیت هشتمین رئیس‌جمهور این کشور پس از استقلال به صورت رسمی آغاز می‌شود.

به گزارش الشرق الاوسط، پس از برگزاری انتخابات شمار کثیری از دانشجویان، قضات و قشرهای مختلف جامعه دست به تظاهرات گسترده زدند و انتخاب تبون را فرمایشی خواندند و خواستار برگزاری انتخاباتی آزاد با حضور نامزدهایی که به مورد اقبال مردم هستند، شدند.

عبدالمجید تبون ۷۲ ساله، پسر حرف‌شنوی نظام، مناصب مختلفی را در دولت برعهده گرفت تا اینکه به دومین پست بالای کشور یعنی نخست‌وزیری دست یافت.

با وجود این مسئله، تبون تلاش می‌کند خود را به عنوان معارض قدیم نظام عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس‌جمهور سابق معرفی کند، در حالی که وی برای سال‌های مدیدی، در ردیف وزیران برجسته آن قرار داشت.

تبون چندین منصب وزارتی در کارنامه خود داشت به طوری هفت سال پیاپی به عنوان وزیر تجارت و مسکن و مشاغل عمومی و فرهنگ در دولت حضور داشت.

تبون منصب ریاست ایالت تیزی وزو را طی سال‌های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۱، فرماندار شهر تیارت طی سال‌های ۱۹۸۴ تا ۱۹۸۹ میلادی و فرماندار شهر أدرار طی سال‌های ۱۹۸۳ تا ۱۹۸۴ میلادی برعهده داشت.

عبدالمجید تبون ۵۸٫۱۵ درصد آرا یعنی چهار میلیون و ۹۴۵ هزار و ۱۱۶ رأی را کسب کرد.

 کمیته مستقل انتخابات برای نخستین بار به جای وزارت کشور الجزایر، بر انتخابات ریاست جمهوری این کشور نظارت می‌کند.

این در حالی است که مهمترین چالش پیش روی تبون عدم اعتماد عمومی به حکومت وی است و تبون باید تمام تلاشش را در عملی ساختن وعده‌های انتخاباتی خود به کار ببندد.

تحولات میدانی و تغییرات در راس حاکمیت الجزایر از آنجا آغاز شد که مردم این کشور از سوم اسفند ۱۳۹۷ در اعتراض به تلاش عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس‌جمهوری مخلوع این کشور برای ماندن در قدرت دست به تظاهرات گسترده زدند، موج اعتراضی که بوتفلیقه را پس از ۲۰ سال مجبور به استعفا کرد.

استعفای بوتفلیقه نتوانست، معترضان الجزایری را آرام کند و بسیاری از شهروندان، دولت انتقالی پس از رئیس‌جمهوری مخلوع این کشور را یک امر فرمایشی توصیف کرده و تشکیلات نظام سیاسی فعلی کشور را نه نماینده یک دولت مدنی، بلکه یک دولت نظامی برآمده از دستگاه سیاسی ۳۰ سال گذشته ارزیابی می‌کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای