بازگشت جدل همزمان با تعیین دیاب به‌عنوان نخست‌وزیر لبنان

بازگشت جدل همزمان با تعیین دیاب به‌عنوان نخست‌وزیر لبنان

مخالفت اکثریت نمایندگان اهل سنت با دیاب.. آغاز موج جدید اعتراضات
جمعه, 20 دسامبر, 2019 - 11:45

میشل عون رئیس‌جمهوری لبنان حسان دیاب را به‌عنوان نخست‌وزیر مأمور تشکیل کابینه کرد، اما این اقدام با مخالفت اکثریت سنی‌های پارلمان مواجه شد به طوری که از میان ۲۷ نماینده سنی ۲۱ نماینده به او رای مخالف دادند.

به گزارش الشرق الاوسط، فراکسیون‌های المستقبل و الوسط المستقل با نامزدی دیاب مخالفت کردند، همزمان با این تحولات جدل‌ها و نزاع دربارهٔ «میثاق وطنی» توافق قومی - مذهبی در لبنان دوباره به صحنه برگشته است.

این فرد دانشگاهی شصت ساله که پیشتر طی سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ عهده‌دار سمت وزیر آموزش لبنان بود در جریان رای‌گیری علاوه بر حزب‌الله و جنش امل، حمایت برخی تشکل‌های متحد این گروه‌های پرنفوذ سیاسی از جمله جریان میهنی آزاد CPL را نیز کسب کرده بود.

وی در مقابل به کلی از حمایت تشکل‌های و مقامات بلندپایه سنی و در راس آنها جریان المستقبل به ریاست سعد حریری، نخست‌وزیر مستعفی محروم بود.

او توانست با کسب حمایت ۶۹ تن از نمایندگان پارلمان لبنان از مجموع ۱۲۸ رای به عنوان نخست‌وزیر این کشور انتخاب شود.

در همین رابطه، نهاد المشنوق یکی از نمایندگان پارلمان لبنان گفت تکلیف دیاب یک اقدام غیرقانونی است، از سوی دیگر نجیب میقاتی نخست‌وزیر اسبق لبنانی نیز این تعیین ناراضی است و آن را تحمیلی خواند.

در دیگر سو، اعتراضات در مخالفت با تعیین دیاب بار دیگر در مناطق مختلف لبنان به راه افتاد، همچنین شعارهایی در تأیید سعد حریری سر داده شد.

سعد حریری نخست‌وزیر مستعفی لبنان از هواداران خود خواست که با درخواست‌ها برای حضور در خیابان‌ها یا بستن راه‌ها مخالفت کنند.

وی گفت: آرامش و مسئولیت ملی یک اولویت است.

دیاب متولد اول ژوئن ۱۹۵۹ است. او دارای مدرک لیسانس در رشته ارتباطات، فوق لیسانس در رشته مهندسی سامانه‌های کامپیوتری و دکترا در رشته مهندسی کامپیوتر است.

سال ۱۹۸۵ به دانشگاه آمریکایی بیروت پیوست، وی استاد مهندسی برق و کامپیوتر در دانشکده مهندسی و معماری این دانشگاه است و بیشتر از ۱۳۰ مقاله در مجله‌های علمی بین‌المللی و کنفرانس‌ها ارائه داده‌است.

حسّان دیاب همچنین بنیانگذار دانشکده مهندسی دانشگاه ظفار در مسقط پایتخت عمان در سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ میلادی است. وی در اکتبر ۲۰۰۶ به عنوان معاون رئیس بخش برنامه‌های خارجی و منطقه ای دانشگاه آمریکایی بیروت منصوب شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای