​گفت‌وگوی بی‌سابقه سفرای ایران و آمریکا دربارهٔ مرگ دختر دوساله

​گفت‌وگوی بی‌سابقه سفرای ایران و آمریکا دربارهٔ مرگ دختر دوساله

جمعه, 20 دسامبر, 2019 - 12:00

سفرای ایران و آمریکا پنجشنبه ۲۸ آذر در حاشیه نشست شورای امنیت سازمان ملل در خصوص قطعنامه ۲۲۳۱ ا ین شورا، با یکدیگر گفت‌وگو کردند.

به گزارش الشرق الاوسط، تنش‌ها میان ایالات متحده و ایران از زمان خروج آمریکا از برجام در ۲۰۱۸ به اوج خود رسیده‌است. اما ویدئو منتشر شده از این نشست نشان می‌دهد که کلی کرافت، سفیر آمریکا در سازمان ملل به سمت به مجید تخت روانچی، سفیر ایران رفته و به صورت ایستاده برای مدت کوتاهی با یکدیگر صحبت کردند.

رویترز از این حرکت کلی کرافت به عنوان رویکردی نادر از سوی سفیر آمریکا در انظار عمومی یاد کرده‌است.

به گزارش رویترز، مجید تخت روانچی در سخنرانی خود در این نشست به مرگ یک دختر دو ساله اثر بیماری پوستی ای بی به دلیل دسترسی نداشتن به دارو اشاره کرد و گفت، این مسئله با تحریم‌های آمریکا مرتبط است.

یک مقام دفتر نمایندگی آمریکا در سازمان ملل هم به رویترز گفته‌است، کلی کرافت در خصوص مرگ این دختر خردسال به مجید تخت روانچی تسلیت گفته‌است.

مجید تخت روانچی در سخنرانی خود از تحریم‌های آمریکا علیه ایران به انتقاد کرد.

تخت روانچی روز پنج‌شنبه در نشست شورای امنیت گفت: «این شرم آور است که زورگویی‌های ایالات متحده باعث قطع صادرات برخی داروها به ایران شده و برای برخی از بیماران کابوسی را ایجاد کرده‌است… به عنوان مثال یک شرکت اروپایی تحت فشار تحریم‌های آمریکا صادرات باندهای ویژه‌ای که برای بیماران مبتلا به «ای بی» که یک بیماری نادر ژنتیکی است و باعث ایجاد تاول‌هایی روی پوست می‌شود را متوقف کرده‌است.»

کلی کرافت هم در این نشست به اعضای شورای امنیت گفت: ایالات متحده مایل است با ایران تعامل کند تا از طریق مذاکره به توافق تازه‌ای جهت صلح و امنیت بهتر دست یابد. اما تا زمانی که ایران به اقداماتش برای بی‌ثبات کردن منطقه ادامه دهد، ما هم بیکار نخواهیم نشست.

از زمان به قدرت رسیدن ترامپ، ایالات متحده در کنار خروج از توافق هسته‌ای، مجموعه‌ای گسترده از تحریم‌های اقتصادی را نیز علیه ایران به اجرا گذاشته‌است.

واشنگتن در چهارچوب سیاست «حداکثر فشار بر ایران» علاوه بر تحریم خرید نفت ایران یعنی اصلی‌ترین منبع تأمین درآمد در این کشور، ده‌ها نهاد و شرکت و شخصیت حقیقی ایرانی را نیز تحریم کرده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای