آبه به روحانی: تعهدات هسته ای را کاهش ندهید

آبه به روحانی: تعهدات هسته ای را کاهش ندهید

طرح توکیو برای اعزام دو ناو به خلیج عمان را شرح داد * رئیس جمهور ایران از کشورهای جهان خواست تا او را در نجات برجام کمک کنند
جمعه, 20 دسامبر, 2019 - 22:15

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن همزمان با دیدار با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران از تهران خواست تا به تمام تعهدات برجام وفادار بماند. وی همچنین گفته است کشورش تمام تلاش خود را برای برقراری ثبات در خاورمیانه انجام خواهد داد.

به گزارش الشرق الاوسط به نقل از رویترز، یک مقام دولتی ژاپن پس از دیدار سران دو کشور به خبرنگاران گفت آبه در بخشی از گفتگوی خود با روحانی ضمن اعلام نگرانی جدی کشورش از کاهش تدریجی تعهدات برجامی تهران، به ایران هشدار داده که اقدامات تضعیف‌کننده برجام را متوقف سازد. 

به نوشته خبرگزاری رویترز، نخست وزیر ژاپن در آغاز دیدار با حسن روحانی گفت که قویا امیدواراست که ایران به تعهدات خود در تواقفنامه اتمی پایبند بماند و نقشی سازنده در برقراری صلح و ثبات در منطقه خاورمیانه ایفا کند.

آبه همچنین گفت که ژاپن هر چه در توان دارد برای تضمین ثبات در خاورمیانه به کار خواهد گرفت.

در سال ۲۰۱۵ آمریکا و پنج کشور دیگر (چین، فرانسه، بریتانیا، آلمان و روسیه) بر سر برنامه جامعه اقدام مشترک موسوم به برجام به توافق رسیدند. در چارچوب این توافق هسته‌ای، ایران تعهداتی را از جمله در مورد تولید و کاهش ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود پذیرفت. نتیجه این تعهد و اجرایی شدن توافق هسته‌ای برای ایران، لغو تحریم‌ها علیه این کشور بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اما در ماه مه سال ۲۰۱۸ (۱۸ اردیبهشت ۹۷) رسما از برجام خارج شد و تحریم‌های خود علیه ایران را شدت بخشید.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روحانی نیز با تأکید بر اهمیت برجام برای ایران و انتقاد از خروج یکجانبه‌ آمریکا از برجام، اظهار امیدواری کرد که  ژاپن و سایر کشورها تمام تلاششان را برای حفظ برجام به کار ببندند.

پیش از این سفر، علی ربیعی سخنگوی دولت اعلام کرد که در سفر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، به ژاپن مذاکراتی بین ایران و آمریکا رخ نخواهد داد. وی گفت که سفر حسن روحانی به ژاپن «ربطی به مذاکره با آمریکا ندارد». وی در عین حال گفت مقامات ژاپنی «ابتکار عمل‌هایی دارند» که ایران آنها را بررسی خواهند کرد.

ژاپن از متحدان آمریکاست که روابط خوبی هم با ایران دارد. شینزو آبه که با دونالد ترامپ مناسبات گرمی دارد در ماه ژوئن امسال نیز با هدف میانجی‌گری بین ایران و آمریکا به تهران سفر کرد ولی تلاش او به نتیجه نرسید.

دولت ژاپن نیز یکی از اهداف این دیدار را «کاستن از تنش‌ها بر سر توافق هسته‌ای بین ایران و آمریکا» اعلام کرده است.

آبه در این دیدار طرح ژاپن برای اعزام دو ناو این کشور به دریای عمان برای تامین امنیت دریانوردی را توضیح داد. 

پیش از این دیدار نیز خبرگزاری بلومبرگ به نقل از وزارت خارجه ژاپن گزارش داد که آبه همچنین طرح های کشورش برای ارسال یگان نیروهای دفاعی به خاورمیانه با ماموریت گردآوری اطلاعات را توضیح خواهد داد. 

 اما ژاپن اعلام کرده که نیروهای این کشور به ائتلاف دریایی که آمریکا برای حفاظت از کشتیرانی در منطقه تشکیل داده است نخواهند پیوست.

این کشور تا پیش از بازگشت تحریم‌های وضع شده علیه ایران، سال‌ها یکی از عمده‌ترین کشورهای واردکننده‌ی نفت ایران به شمار می‌رفت. ژاپن یکی از هشت کشوری بود که به مدت شش ماه از سوی آمریکا به آنها معافیت داده شده بود تا خرید نفت ایران را به طور محدود ادامه دهند.

همچنین، این نخستین سفر خارجی حسن روحانی پس از سرکوب اعتراض‌های ماه گذشته در ایران است که در اعتراض به سه برابر شدن قیمت بنزین آغاز شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای