اسپر: برای مقابله با خطر ایران در منطقه کار می کنیم

اسپر: برای مقابله با خطر ایران در منطقه کار می کنیم

اروپا به گزینه مکانیسم ماشه نزدیک می شود
شنبه, 21 دسامبر, 2019 - 12:45

همزمان با تاکید آمریکا برای مقابله با نفوذ و دخالت های ایران در منطقه، روز گذشته منابع دیپلماتیک اعلام کردند کشورهای اروپایی باقی‌مانده در توافق هسته‌ای ایران (آلمان، فرانسه و بریتانیا) با یکدیگر توافق کرده‌اند که احتمالا به دلیل تخلفات ایران و عدم پایبندی به برجام، این پرونده را به شورای امنیت ارجاع دهند.

به گزارش الشرق الاوسط، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا روز جمعه در کنفرانس خبری مشترک با مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش این کشور گفت که واشنگتن در راستای دفع خطر ایران در خاورمیانه گام بر می‌دارد.

وی افزود: واشنگتن به دنبال نابودی کامل داعش و مقابله با چالش‌های ایران در منطقه است.

از سوی دیگر، خبرگزاری رویترز به نقل از شش دیپلمات غربی و اروپایی گزارش داد کشورهای آلمان، فرانسه و بریتانیا با یکدیگر توافق کرده‌اند که  احتمالا مکانیسم حل و فصل اختلافات در برجام را در ماه ژانویه ۲۰۲۰ فعال می‌کنند، اما فعلا صبر می‌کنند تا ببینند ایران پیش از تصمیم نهایی (رفتن به شورای امنیت) چه گام‌هایی برمی‌دارد.

مکانیسم ماشه، بخش نهایی از ساز و کار حل اختلاف ذیل برجام است که می‌تواند قطعنامه‌های پیشین سازمان ملل را که بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ تعلیق شده بودند، باز گرداند.

در حقیقت منظور از مکانیسم ماشه بخش پایانی همان «ساز و کار حل اختلافات» در بندهای ۳۶ و ۳۷ در برجام است. این ۲ بند از آنجا که رجوع به آنها می‌تواند به بازگشت خودکار تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران بینجامد، به «مکانیسم ماشه» معروف شده‌ است.

در این میان مقامات ایران گفته اند که قرار است در اکتبر گام پنجم کاهش تعهدات هسته ای را بردارند. 

حالا پس از ماه از هشدارهای کشورهای اروپایی به عدم تعهد ایران به برجام به نظر می رسد که کاسه صبر آنها لبریز شده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای