معترضان عراقی دوباره به خیابان ها برگشتند

معترضان عراقی دوباره به خیابان ها برگشتند

​همزمان با اتمام مهلت تعیین نخست وزیر؛
یکشنبه, 22 دسامبر, 2019 - 17:30

پس از تقریبا دو هفته آرامش و همزمان با پایان یافتن مهلت قانونی تعیین نخست وزیر، تظاهرکنندگان عراقی امروز یکشنبه در اعتراض به تاخیرانداختن توافق میان سیاستمداران این کشور، ناتوانی در اجماع روی گزینه نخست وزیری و اصرار ایران بر گزینه مطلوب خود دوباره به خیابان ها آمدند. 

به گزارش الشرق الاوسط به نقل از ا.ف.پ، هزاران معترض در استان های جنوبی عراق اقدام به بستن معابر و بزرگراه ها و تعطیلی ادارات دولتی کردند. 

برخی از مقامات سیاسی عراق تاکید کردند که ایران همسایه پرنفوذ عراق، همچنان از تلاش های خود را برای تحمیل گزینه موردنظر خود یعنی قصی السهیل علیرغم مخالفت جنبش اعتراضی دست برنداشته است. معترضان قصی السهیل که در دولت مستعفی پست وزراتی داشته را بخشی از طبقه سیاسی حاکم که 16 سال است قدرت را به انحصار خود درآورده است. 

پس از سه ماه اعتراضات بی سابقه و کشته شدن 460 نفر و اصابت 25 هزار معترض، تعدادی از معترضان در دیوانیه و بصره در جنوب عراق شامگاه یکشنبه دست به تحصن عمومی زدند. 

حالا پس از هفته ها آرام شدن اعتراضات به وسیله ایجاد رعب و وحشت و اقدام به ربودن و ترور معترضان، خیابان های عراق دوباره صحنه تظاهرات شد. به گفته سازمان عملیات ربایش و ترور معترضان توسط شبه نظامیان صورت می گیرد. 

معترضان در اواخر نوامبر از استعفای عادل عبدالمهدی از نخست وزیر استقبال کردند و حالا خواستار کناره گیری محمد الحلبوسی رئیس پارلمان و برهم صالح رئیس جمهور شده اند. آنها الحلبوسی و صالح را به «کش دادن موضوع تعیین نخست وزیر» متهم می کنند. 

قرار بود نخست‌وزیر جدید عراق تا روز ۲۸ آذر انتخاب شود اما مهلت انتخاب نخست‌وزیر جدید تا روز یکشنبه تمدید شده است.

گفتنی است عراقی‌ها از اول اکتبر به مدت یک هفته در اعتراض به فساد، بیکاری و کمبود خدمات عمومی در بغداد و شهرهای جنوبی این کشور دست به تظاهرات زدند. موج دوم تظاهرات ضد دولتی در مناطق مختلف عراق نیز از 25 اکتبر آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

 معترضان از جمله خواستار عدم دخالت ایران در امور داخلی عراق هستند.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای