اردوغان با همتای تونسی خود ضرورت آتش بس در لیبی را بررسی کرد

اردوغان با همتای تونسی خود ضرورت آتش بس در لیبی را بررسی کرد

چهارشنبه, 25 دسامبر, 2019 - 21:30

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه امروز چهارشنبه گفت که با قیس سعید رئیس‌جمهور ترکیه، گام های احتمالی و راه های همکاری برای آتش بس در لیبی را بررسی کرده است. 

به گزارش الشرق الاوسط، ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد رجب طیب اردوغان، روز چهارشنبه در سفری غیرمنتظره وارد تونس شد تا با مقامات این کشور در مورد گفتگو کند. جزئیات بیشتری در این باره مطرح نشده است. 

رویترز نیز گزارش داد؛ اردوغان در نشست مشترک خبری در پایتخت تونس گفت: معتقدم تونس در تلاش‌ برای برقراری ثبات در لیبی سهم بسیار ارزشمند و سازنده‌ای خواهد داشت.

او گفت که ما خواهان حل چالش‌ها و مشکلات ملت لیبی از طریق گفت‌وگو بین طرف‌های لیبیایی هستیم.

این گزارش حاکی است که وزیر خارجه، وزیر دفاع، رئیس سازمان اطلاعات ملی، معاون رییس جمهور و سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نیز اردوغان را در این سفر غیرمنتظره همراهی می کنند.

پیش از رسیدن اردوغان به تونس، قیس سعید در دو هفته گذشته از فائز السراح رئیس دولت وفاق ملی در لیبی و نمایندگانی از سران قبایل لیبی و برخی دیگر از مسئولان لیبی برای حل مشکلات استقبال کرده بود. 

توافقنامه امنیتی بین ترکیه و لیبی بحث و جدل هایی را در تونس به دلیل وجود مرزهای مشترک 500 کیلومتری و شراکت اقتصادی ایجاد کرده است. 

در مقابل، قیس سعید در باره امضای تفاهم نامه دوجانبه اخیر میان طرابلس و آنکارا گفت که «این تفاهم نامه به تونس ربطی ندارد و در این دیدار درباره آن بحث نشد».

از سوی دیگر، اردوغان اظهار کرد که یادداشت تفاهم امضا شده بین لیبی و ترکیه مربوط به امور داخلی دو کشور است و آنها اختیار کامل برای اجرای بنود آن را دارند. او توضیحات بیشتری ارائه نداده است.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای