​در پی ترور یک فعال مدنی؛ مقر دو جناح نزدیک به ایران در دیوانیه به آتش کشیده شد

​در پی ترور یک فعال مدنی؛ مقر دو جناح نزدیک به ایران در دیوانیه به آتش کشیده شد

چهارشنبه, 25 دسامبر, 2019 - 21:45

خبرگزاری فرانسه امروز چهارشنبه گزارش داد، در حالی که صدها نفر در جنوب عراق پیکر ثائر الطیب فعال مدنی را تشییع کردند، شب گذشته دفاتر دو گروه شبه نظامی عصائب اهل حق و سازمان بدر از جریان های نزدیک به ایران در دیوانیه توسط گروهی از معترضان آتش زده شد.

به گزارش الشرق الاوسط، ثائر کریم الطیب یکی از فعالان تظاهرات عراقی ها در شهر دیوانیه، شب گذشته براثر شدت جراحات وارده ناشی از یک انفجار، در بیمارستان این شهر درگذشت.

این فعال عراقی چند روز پیش به همراه یک فعال دیگر با یک بسته انفجاری که در داخل خودروی حامل آنها جاسازی شده بود، مجروح و راهی بیمارستان شده بود.

همزمان انتشار خبر درگذشت این فعال مدنی، بامداد چهارشنبه، معترضان سراسیمه به سمت مقر عصائب اهل حق به رهبری قیس الخزعلی و سازمان بدر به رهبری هادی العامری در این شهر را به آتش کشیدند.

پیش از این واشنگتن قیس الخزعلی را به تهمت ربودن، قتل و شکنجه معترضان در لیست تحریم های خود قرار داد. 

به گفته سازمان ملل، معترضان عراقی، با وجود رعب، ترور و خشونت شبه نظامیان به اعتراضات خود ادامه می دهند. 

اوس فاضل سه شنبه شب تصاویری از اصابت سه گلوله به خودرویش در بغداد منتشر کرد. این طنزپرداز با انتشار ویدئویی تاکید کرد: «آنها حامیان انقلاب را هدف می گیرند تا آنها را ساکت کنند اما ما انقلابمان را ادامه می دهیم، تا اینجا به یکی از اهدافمان دست یافته ایم. پارلمان به قانون انتخابات جدید رای داده است.»

پارلمان عراق روز سه شنبه به قانون انتخابات این کشور را اصلاح کرد. تغییر قانون انتخابات یکی از خواسته های اصلی معترضان بود. بر اساس مصوبه پارلمان عراق نامزدهای انتخابات پارلمانی به شکل انفرادی در انتخابات شرکت می کنند. این در حالی است که رای دهندگان پیش از این به فهرستی از نامزدهای مورد نظر احزاب و ائتلاف های سیاسی رای می دادند.

با این حال، حرکت جنبشی معترضان پس از چند هفته آرامش دوباره به خیابان ها برگشته است. معترضان رهبران سیاسی را به فساد مالی و ناکارآمدی متهم می کنند.

این اعتراضات امروز چهارشنبه در میدان التحریر بغداد، کربلا، ناصریه و شهر نفت خیز بصره در جنوب از سر گرفته شد. 

عراقی ها از ابتدای اکتبر خواستار تغییر نظام سیاسی هستند، نظامی که توسط آمریکایی پس از سرنگونی صدام در 2003 پایه ریزی شد و اکنون در چنبره ایران است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای