رییس جمهور عراق استعفایش را تقدیم پارلمان کرد

رییس جمهور عراق استعفایش را تقدیم پارلمان کرد

پنجشنبه, 26 دسامبر, 2019 - 16:45

برهم صالح رییس جمهور عراق روز پنجشنبه (۲۶ دسامبر) از تقدیم استعفای خود به پارلمان خبر داد تا مجلس در این باره تصمیم بگیرد.

او همچنین گفت که اسعد العیدانی نامزد وابسته به فراکسیون البناء را برای تشکیل کابینه جدید معرفی نمی کند.

متن نامه استعفای رییس جمهور که در اختیار الشرق الاوسط قرار گرفته بدین شرح است: 

«آمادگی خود را برای استعفا از مقام ریاست جمهوری اعلام می کنم تا بدین وسیله نمایندگان مجلس به عنوان نمایندگان مردم بر اساس آنچه مناسب می بینند تصمیم گیری کنند. مقام و پستی که خدمتگزار مردم نباشد و از حقوقشان دفاع نکند هیچ منفعتی ندارد».

صالح در این نامه افزود «رییس جمهوری با توجه به ماده ۷۶ قانون اساسی موظف به معرفی نامزد وابسته به بزرگ ترین فراکسیون پارلمان به عنوان نخست وزیر است. ماده ۶۷ قانون اساسی می گوید رییس جمهور موظف به حفظ یکپارچگی و اتحاد و حاکمیت مستقل و استقلال کشور است. از این رو، پافشاری بر معرفی نامزد وابسته به بزرگ ترین فراکسیون نقض ماده ۶۷ تلقی می شود. بنده برای خودداری از تخلف از قانون اساسی استعفا می دهم».

صالح افزود «تلاش های سیاسی و پارلمانی باید بیانگر اراده عموم مردم و امنیت و صلح اجتماعی و شایسته سالاری باشد».

این نامه به نخست وزیر و رییس شورای قضایی و معاون اول و دوم رییس مجلس ارسال شد.

این در حالیست که روز چهارشنبه خبری در خصوص معرفی اسعد العیدانی استاندار بصره به عنوان نخست وزیر عراق منتشر شد. العیدانی از سوی فراکسیون البناء‌ معرفی شده است. 

فراکسیون البناء از ائتلاف دولت القانون به رهبری نوری مالکی و ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری تشکیل شده و به عنوان بزرگ ترین فراکسیون پارلمان شناخته می شود.

قصی السهیل نامزد دیگر پست نخست وزیری عراق به دنبال مخالفت گسترده مردم کناره گیری کرد.

صالح افزود «فراکسیون البناء به عنوان بزرگ ترین فراکسیون شناخته شده و نامه این فراکسیون در خصوص معرفی اسعد العیدانی برای پست نخست وزیری دریافت شد».

او در ادامه خاطر نشان کرد «از معرفی آقای اسعد العیدانی به عنوان نامزد نخست وزیری خودداری می کنم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای