​مخالفت عربی و بین المللی با دخالت نظامی اردوغان در لیبی

​مخالفت عربی و بین المللی با دخالت نظامی اردوغان در لیبی

جمعه, 27 دسامبر, 2019 - 13:30

اعلام موافقت روز گذشته رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه با اعزام نیروهایش به لیبی با مخالفت کشورهای عربی و بین المللی مواجه شد، در عین حال تونس همکاری با ائتلاف مورد نظر ترکیه در بحران لیبی را رد کرد. 

به گزارش الشرق الاوسط، عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر در تماس تلفنی با دونالد ترامپ همتای آمریکایی خود از او خواست برای مداخله ترکیه در لیبی، وارد میدان شود.

السیسی روز پنج‌شنبه در این تماس تلفنی به نقش ژنرال خلیفه حفتر فرمانده نیروهای ارتش ملی لیبی در مبارزه با تروریسم و شبه نظامیان مسلح پرداخت.

بر اساس بیانیه ریاست جمهوری مصر، عبدالفتاح السیسی طی این گفت‌وگو تأکید کرد که مصر از اراده مردم لیبی در تحقق امنیت و ثبات این کشور حمایت می‌کند. رئیس جمهور سیسی همچنین بر اهمیت نقش مهم اقدامات ژنرال حفتر در مبارزه با فساد و تضعیف فعالیت‌های گروهک‌ها و شبه نظامیان مسلح در لیبی که تهدیدی برای امنیت جهانی است، تأکید کرد.

 او در گفتگو با جوزپه کونته نخست وزیر ایتالیا نیز در این باره رایزنی کرد. 

کونته نیز گفت: ایتالیا دخالت های ترکیه در لیبی را محکوم می کند و برای حل بحران کنونی به عنوان تهدیدی برای همه منطقه تلاش می کند. 

از سوی دیگر، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه و جوزپه کونته نخست‌وزیر ایتالیا تلفنی درباره اوضاع لیبی گفت‌وگو کردند.

ریاست‌جمهوری روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که دو طرف در این گفت‌وگو بر ضرورت حل صلح آمیز بحران لیبی تاکید شد.

پیش از این، رجب طیب اردوغان اعلام کرد روز ۷ ژانویه طرح اعزام نیروی نظامی ترکیه به لیبی را به پارلمان این کشور تقدیم خواهد کرد. رییس جمهور ترکیه گفته به درخواست دولت وفاق لیبی به این کشور نیرو اعزام خواهد کرد.

یک روز پس از سفر اردوغان به تونس، دفتر ریاست جمهوری تونس روز پنجشنبه نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور در ائتلاف ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی شرکت نخواهد کرد. 

 در ادامه این بیانیه آمده است: تاکید می کنیم که تونس عضویت در هیچ ائتلاف یا صف بندی را نمی پذیرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای