​آمادگی ترکیه برای انتقال نیروهای دریایی و شورشیان سوری به لیبی

​آمادگی ترکیه برای انتقال نیروهای دریایی و شورشیان سوری به لیبی

یک مقام مسئول در لیبی از موافقت دولت فایز السراج با این اقدام خبر داد
جمعه, 27 دسامبر, 2019 - 21:30

مسئولان ارشد در دولت ترکیه و دولت فایز السراج در لیبی گفتند: «گروه‌های شورشی ترکمن که در کنار نظامیان ترکیه در شمال سوریه جنگیدند، به زودی به پشتیبانی دولت وفاق در لیبی در جنگ با نیروهای ارتش ملی اضافه می شوند».

به گزارش الشرق الاوسط به نقل از خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ، یک مسئول در دولت الوفاق گزارش داد این دولت ابتدا با ایده استقرار معارضان سوری در این کشور مخالفت کرده بود اما نهایتا بعد از مواجه‌شدن با پیشروی نیروهای ژنرال حفتر به سمت طرابلس، با این ایده موافقت کرد.

یک مسئول دیگر در این دولت همچنین گفت کمک تیپ شورشی «السلطان مراد» متشکا از ترکمن ها و فعال در شمال سوریه، به عنوان «استقرار رسمی نیروهای ترکیه» نیست.

از سوی دیگر، یک مقام مسئول ترکیه‌ای گفت، احتمال دارد دولت آنکارا نیروی دریایی ارتش این کشور را برای حفاظت از طرابلس اعزام کند و همزمان نیروهای فایز السراج را آموزش دهند.

پیش از این، دیده‌بان حقوق بشر سوریه خبر داده بود که گروه‌های مسلح طرفدار ترکیه، مراکز ثبت نام و انتقال افراد مسلح به لیبی را ایجاد کرده است.

به گفته منابع دیده بان، 4 مرکز ثبت نام در منطقه عفرین در شمال حلب برای جذب جنگجویان افتتاح شده است. همچنین شبه نظامیان مسلح طرفدار ترکیه برای تشویق متقاضیان حضور در جنگ داخلی در لیبی حقوق ماهانه ای در حدود 1800 و 2000 دلار علاوه بر خدمات کشور میزبانرا وعده داده است. 

منابع دیگری نیز گزارش دادند در روزهای گذشته دو جنگجوی سوری وابسته به شبه نظامیان ترکیه در لیبی کشته شده اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای