رد پای سیاست در پرونده مربیان خارجی در ایران

رد پای سیاست در پرونده مربیان خارجی در ایران

ادامه تجمع‌های اعتراضی طرفداران فوتبال●تحریم‌های آمریکا یا عدم پیوستن بهFATF مسئله این است
شنبه, 28 دسامبر, 2019 - 14:00

هواداران معترض تیم استقلال تهران امروز شنبه بار دیگر مقابل این باشگاه تجمع کردند. آنها از جدایی ناگهانی آندره‌آ استراماچونی سرمربی ایتالیایی خود به شدت ناراحت و خشمگين هستند. هواداران خواهان استعفای اعضای هیئت مدیره هستند و شعارهایی نیز علیه مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال و دیگر مسئولان ورزش ایران سر دادند.

به گزارش الشرق الاوسط، پیش از این هواداران استقلال بارها مقابل ساختمان باشگاه و محل وزارت ورزش و جوانان تجمع کردند و شعارهایی علیه هیئت مدیره باشگاه و وزیر ورزش سر دادند. اما نیروی امنیتی مثل همیشه آنها را پراکنده کرده و اجازه گسترش تجمع را ندادند.

استراماچونی به خاطر اوضاع وخیم اقتصادی در ایران و پرداخت نشدن به موقع مطالباتش، تهران را ترک کرده‌است.

خبرگزاری حکومتی مهر امروز همزمان با این اعتراضات، از برگزاری مذاکرات نماینده استقلالی‌ها با وکیل، مدیر برنامه و خود استراماچونی در یکشنبه شب در دوحه قطر خبر داد که روزنامه خبرورزشی آن را «بازیِ جدید با هوادار» توصیف کرد.

در این میان، علاوه بر استراماچونی، مصطفی دنیزلی سرمربی تراکتورسازی تبریز و مارک ویلموتس سرمربی تیم ملی ایران نیز این کشور را ترک کردند، گابریل کالدرون سرمربی پرسپولیس تهران و دراگان اسکوچیچ سرمربی صنعت نفت آبادان هم تهدید به جدایی کردند.

از سوی دیگر، در حالی که به نیم‌فصل رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران نزدیک می‌شویم، پنج تیم استقلال، تراکتور، ذوب آهن، نفت مسجد سلیمان و پارس جنوبی جم از ۱۶ تیم حاضر سرمربی ندارند و به جز نفت مسجد سلیمان بقیه با مربی موقت و حتی بازیکن اداره می‌شوند.

همچنین طبق گزارش رسانه‌های داخلی ایران، نیمی از تعداد تیم‌های لیگ برتر در پرداخت هزینه‌های جاری فصل‌شان مانده‌اند؛ و شاید کفگیرها بدجور به ته‌دیگ خورده‌است.
استراماچونی و کنترل سیاسی

داستان آندره‌آ استراماچونی و استقلال با مسائل بین‌المللی گره خورده‌است، به طوری که به گفته مسئولان ایرانی، تحریم‌های آمریکا علیه تهران، مانع دسترسی و استفاده بانک‌های ایرانی از سیستم سوئیفت «SWIFT» (جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی) به منظور انجام تراکنش‌های مالی بین‌المللی شده‌است. مسئله ای که با تردید سرمربی استقلال مواجه شد چرا که وی صحبت از مشکلات سیاسی، بدقولی‌ها، بی برنامگی‌ها و فشارهایی کرده که ربط چندانی به پول ندارد.

استراماچونی در مصاحبه خود از بد قولی مسئولان باشگاه استقلال در زمان شروع به کارش گلایه کرد و مثال عجیبی از فشارها روی او برای حضور در مراسم‌های مختلف پرده برداشت و گفت: برای مثال آنها یک مرکز تمرینی بسیار عالی را به من نشان دادند اما نتوانستیم برای ماه‌ها از این مرکز استفاده کنیم.

سرمربی استقلال در پاسخ به سؤالی دربارهٔ شرایطش در استقلال، موارد عجیبی را مطرح کرده‌است. او گفته: من همیشه احساس می‌کنم که تحت کنترل هستم. یک روز در ماه آگوست آنها (مسئولان باشگاه) ساعت ۵ عصر با من تماس گرفتند که ساعت ۶ باید در مراسم یکی از بازیکنان سابق شرکت کنم. این دعوت را رد کردم. من در سوپرمارکت بودم و سپس سوار تاکسی شدم. آنها دوبار با راننده تاکسی تماس گرفتند که مرا به جای خانه، به آن مراسم ببرد؛ آن هم یک تاکسی عمومی نه شخصی. حالا متوجه هستید که چرا از خارج شدن از خانه می‌ترسیدم؟!
هراس مربیان خارجی از تحریم‌های آمریکا

رسانه‌های داخلی ایران گزارش دادند مارک ویلموتس سرمربی بلژیکی که پس از گذشت تنها ۶ ماه با تیم ملی ایران قطع همکاری کرد، تحت تأثیر همین تحریم‌ها مجبور به جدایی شده‌است.

مشکل دیگری که پرداخت‌ها را تحت الشعاع قرار می‌دهد، کاهش ارزش پول ایران است. پول ایران از ژانویه سال ۲۰۱۸ تاکنون ۲ سوم ارزش خود را از دست داده و به همین دلیل باشگاه‌ها نمی‌توانند به تعهدات مالی خود متعهد بمانند.

بعد از تحریم‌های گسترده آمریکا، بانک مرکزی ایران قادر به دریافت و پرداخت پول برای کشورهای خارجی نبود و به همین دلیل مربیان خارجی باید حساب بانکی را در کشورهایی که حاضر نبودند تحریم علیه ایران را به اجرا در بیاورند باز کنند. به همین دلیل احتمال می‌رفت که اشخاصی که حساب در این کشورها باز کنند نیز شامل تحریم شوند. ویلموتس حاضر نشد حساب جدیدی را در کشور ترکیه یا قطر باز کند. همچنین استراماچونی نیز حاضر نشد در این دو کشور حساب باز کند چرا که از تحریم شدن توسط آمریکا هراس داشت.

مدیران ورزشی: در حل مشکل ناتوانیم

مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان ایران دربارهٔ مشکلات به وجود آمده در رابطه با مربیان خارجی به علی لاریجانی رئیس مجلس ایران در این باره گفته‌است: تحریم‌های ظالمانه آمریکا باعث شده فدراسیون فوتبال برای دادن حقوق ویلموتس دچار مشکل شود. همچنین تحریم‌ها استراماچونی را از ما گرفت.

علاوه بر او، رضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک ایران نیز گفته‌است این کمیته در شرایط فعلی برای انتقال ارز جهت رویداد بزرگ و بین‌المللی بازی‌های المپیک توکیو با چالش جدی مواجه است. او ریشه همه گرفتاری‌های فوتبال را تحریم دانست.
رسانه‌ها: رویارویی طرفداران و مخالفان FATF

رسانه‌های مکتوب و مجازی ایران اما نگاه متفاوتی به این پرونده دارند. روزنامه تندروی فرهیختگان نزدیک به علی اکبر ولایتی مشاور رهبر ایران از آن به استراماچونی گیت یادکرده و آن را خلاصه ای از ناکارآمد دولت تدبیر و امید دانست.

روزنامه محافظه کار قدس در این باره نوشت: شنیده می‌شود مسئولان باشگاه استقلال در هنگام عقد قرارداد با سرمربی ایتالیایی، مشکلات تحریم و انتقال پول را به درستی به او و مدیر برنامه اش منتقل نکرده‌اند.

روزنامه جوان ارگان سپاه پاسداران ایران نیز این مسئله را بحران زایی توصیف کرد. این روزنامه عکس یک خود را به ویلموتس، دنیزلی و استراماچونی اختصاص داده و آنها را بحران‌زا خطاب کرده‌است و خواستار عمل به توصیه علی خامنه ای برای استفاده از مربیان داخلی شد.

در سوی مقابل، سایت تابناک وابسته به محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران از فساد و دروغ سیستماتیک در ورزش پرده برداست و نوشت: سابقه و کارنامه کالدرون، استراماچونی، ویلموتس یا برانکو نشان می‌دهد که هیچ‌کدام شخصیتی جنجالی و افشاگر در تیم‌های سابق شان نداشته‌اند و تنها در ایران با سیستم فریب و دروغ و تناقض گویی به مشکل خورده‌اند و نمی‌توانند فساد ریشه دار استقراریافته در فوتبال دولتی ایران را تحمل کنند.

روزنامه آفتاب یزد وابسته به مصطفی کوکبیان نماینده مجلس نیز ماجرای استراماچونی را دارای ابعاد سیاسی و دیپلماتیک دانست و نوشت: به نظر می‌رسد با تشدید تحریم‌های ایران، موضوع FATF و عدم الحاق ایران به آن بیشتر از هر زمان دیگر به چشم آمده‌است. اکنون طرفداران و مخالفان پیوستن ایران به FATF پس از بحران استقلال – استراماچونی، رودروی هم شده‌اند؛ مخالفان الحاق صحبت از تحریم‌های ظالمانه آمریکا می‌کنند و موافقان الحاق می‌گویند اگر به کنوانسیون‌های چهارگانه ملحق شده بودیم اکنون حتی در شرایط تحریم می‌توانستیم بدون دغدغه و مشکل پول سرمربی فراری استقلال را پرداخت کنیم.
فرار خارجی‌ها از اتهام پولشویی

مربیان خارجی فعال در ایران انتظار دارند که دستمزد ماهانه آنها به‌طور منظم و از طریق واریز مستقیم با منشأ حساب باشگاه یا فدراسیون فوتبال ایران به حساب شخصی آنها واریز شود. با توجه به ارقام میلیونی قرارداد سالانه آنها دریافت این پول از طریق انتقال چمدانی، صرافی‌ها، حساب شخصی افراد و بانک‌های ثالث دست آنها را برای اثبات دریافت دستمزد بر اساس قرارداد فیمابین با ایران می‌بندد و آنها را در مظان اتهام پولشویی و انسداد حساب‌های بانکی قرار می‌دهد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای