نشانه‌هایی از بحران دیپلماتیک بین تهران و کویت در پی میزبانی کنگره مخالفان اهوازی

نشانه‌هایی از بحران دیپلماتیک بین تهران و کویت در پی میزبانی کنگره مخالفان اهوازی

تهران یک دیپلمات کویت را در اعتراض به برگزاری نشست مخالفان احضار کرد
یکشنبه, 29 دسامبر, 2019 - 11:00

کاردار سفارت کویت در تهران به دلیل میزبانی از یک کنفرانس مخالفان این کشور، به وزارت امور خارجه ایران احضار شد.

به گزارش الشرق الاوسط، خبرگزاری حکومتی مهر گزارش داد، "به دنبال میزبانی کویت از نشست ضد جمهوری اسلامی و ملاقات نماینده یکی از گروهک‌های تروریستی با برخی از مقامات کویتی، عصر امروز کاردار سفارت کویت در تهران به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران به وی ابلاغ شد".

در این جلسه، دستیار وزیر و مدیرکل خلیج وزارت امور خارجه ایران با اشاره به ضرورت احترام متقابل در روابط فیمابین، اقدامات صورت گرفته در کویت را محکوم کرد و گفت: اینگونه اقدامات دخالت آشکار در امور داخلی جمهوری اسلامی و نقض اصل حسن همجواری و اظهارات دوستانه مقامات کویتی بوده است.

یک سایت مخالف ایران، تصاویری از دیدار مرزوق الغانم رئیس مجلس کویت و هیات جنبش عربی مبارزه برای آزادی الاحواز (حركة النضال العربي لتحرير الأحواز) منتشر کرد. 

این دیدار که با حضور عبدالله فهاد العنزی نماینده مجلس کویت برگزار شد، الغانم نشان مجلس کویت را به حکیم الکعبی  نماینده این هیات اهدا کرد.  

این دیدار در حاشیه نشست "نمایندگانی برای احواز" صورت گرفت.

این سایت که به مسائل اقلیم اهواز می پردازد، این نشست را "در راستای نشان دادن پیوندهای برادرانه است که ملت عرب در کویت و احواز اشغالی را به هم گره می زند".

روابط ایران و کویت شاهد تنش های متعددی بوده که آخرین مورد آن در تابستان ۲۰۱۷ صورت گرفت و کویت تصمیم به کاهش سطح حضور دیپلماتیک ایران در خاک خود گرفت. این تصمیم پس از محکومیت قضایی گروه های وابسته به ایران در پرونده "العبدلی" گرفته شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای