​روسای پارلمان لیبی و قبرس: ترکیه در مدیترانه تنش‌زایی می‌کند

​روسای پارلمان لیبی و قبرس: ترکیه در مدیترانه تنش‌زایی می‌کند

یکشنبه, 29 دسامبر, 2019 - 11:15

عقیله صالح رئیس پارلمان لیبی و دمتریس سیلوریس همتای قبرسی خود در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند: اقدامات ترکیه در منطقه مدیترانه باعث تشدید تنش‌ها و بی‌ثباتی‌های بیشتر می‌شود.

به گزارش الشرق الاوسط، روسای پارلمان لیبی و قبرس روز شنبه در این بیانیه همچنین توافق اخیر میان آنکارا و دولت وفاق لیبی را محکوم کردند.

خبرگزاری فرانس پرس گزارش داد صالح در سفری به قبرس راهکارهای ابطال توافقنامه های نظامی و ترسیم مرزها بین ترکیه و لیبی را بررسی کرد.

پارلمان منتخب لیبی در شرق این کشور دولت فائز السراج در طرابلس را به رسمیت نمی شناسد و از ارتش ملی لیبی به فرماندهی خلیفه حفتر حمایت می کند.

پیشتر ۴۰ نماینده حامی دولت وفاق به طرابلس منتقل شدند و رئیس را برای خود انتخاب کردند و به صورت دوره ای جلساتی برگزار می کنند.

روسای پارلمان لیبی و قبرس در این بیانیه همچنین توافق اخیر میان ترکیه و نیروهای مستقر در طرابلس، غرب لیبی را نقض قوانین بین‌المللی عنوان کردند.

این توافقنامه فرصت را برای ترکیه مهیا می کند تا بر سرزمین های دارای سوخت فراوان در شرق مدیترانه تسلط پیدا کند. این توافقنامه خشم یونان، مصر، قبرس و اسرائیل را برانگیخته است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای