​تهران: شهروند استرالیایی زندانی دوره محکومیت خود را طی می‌کند

​تهران: شهروند استرالیایی زندانی دوره محکومیت خود را طی می‌کند

یکشنبه, 29 دسامبر, 2019 - 13:45

وزارت خارجه ایران روز شنبه درباره وضعیت کایلی مورگیلبرت شهروند استرالیایی زندانی در ایران اعلام کرد که او مانند هر محکوم دیگری که حکم قضائی دارد، دوره محکومیت خود را طی می‌کند. این وزارت تاکید کرد که تهران «تسلیم جوسازی‌های سیاسی و تبلیغاتی نمی‌شود» .

به گزارش الشرق الاوسط به نقل از فرانس پرس، طی روزهای اخیر اخباری در مورد اعتصاب غذای نامه‌ای از مورگیلبرت استاد استرالیایی مطالعات اسلام منتشر شده که در پایان سفرش به ایران بازداشت شده است. 

اعتصاب غذای مورگیلبرت که در اوین زندانی است، در واکنش به عدم پذیرش اعتراض او به حکم زندان 10 ساله صادرشده علیه این شهروند استرالیایی است.  

استرالیا از وضعیت تبعه ابراز «نگرانی عمیق» کرده است. اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا نیز خواستار شفافیت و انسانیت و عمل براساس معیارهای بین المللی در برخورد با مورگیلبرت شده است. 

عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به مطالب منتشر شده در برخی رسانه‌های استرالیایی در مورد وضعیت کایلی مورگیلبرت شهروند استرالیایی زندانی در ایران ضمن تاکید بر این که «ایران تسلیم جوسازی‌های سیاسی و تبلیغاتی نمی‌شود»، افزود که این شهروند استرالیایی مانند هر محکوم دیگری که حکم قضائی دارد، دوره محکومیت خود را «با برخورداری از همه حقوق قانونی» طی می‌کند.

خبر دستگیری مورکیلبرگ در سپتامبر رسانه ای شد اما خانواده او معتقدند که این تبعه استرالیا پیش از این در بازداشت به سر می برد. او به «جاسوسی برای بیگانگان» متهم شده است. 

مور گیلبرت که استاد دانشگاه ملبورن است و او نیز تابعیت دوگانه استرالیایی و بریتانیایی دارد، از حدود یک سال پیش تاکنون در بازداشت به سر می‌برد. 

مؤسسه مطالعات سیاسی پاریس (سیانس پو) روز پنجشنبه اعلام کرد که مورگیلبرک و عادلخواه در شب کریسمس اعتصاب غذای خود را تا اطلاع ثانوی آغاز کرده اند. 

پیشتر مارک فیرکین شهروند استرالیا و جولی کینگ شهروند استرالیایی دارای تابعیت دوگانه بریتانیا که هر دو وبلاگ‌نویس هستند پس از سفر به قزاقستان و پاکستان ناپدید شده بودند. مدتی بعد معلوم شد این دو نفر در جاجرود واقع در حوالی شرق تهران دستگیر شده‌اند.

اتهام این دو نفر آن گونه که غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در روز ۲۶ شهریور اعلام کرده بود «عکس‌برداری از اماکن نظامی و مناطق ممنوعه با هلی‌شات» بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در عین حال یادآوری کرد:« افکار عمومی نحوه برخورد دولت استرالیا با نگار قدس کنی را فراموش نمی‌کنند». او به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا در استرالیا بازداشت شده بود. قدس‌کنی از سوی دادگاهی در آمریکا به ۲۷ زندان محکوم شد و پس از سپری شدن دوران محکومیتش در سپتامبر گذشته آزاد شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای