​«ابو مهدی المهندس» آمریکا را به «پاسخ شدید» تهدید کرد

​«ابو مهدی المهندس» آمریکا را به «پاسخ شدید» تهدید کرد

دوشنبه, 30 دسامبر, 2019 - 13:00

یک فرمانده ارشد در نیروهای «الحشد الشعبی» عراق در واکنش به حمله آمریکا به مواضع گروهک های نزدیک به ایران در عراق و سوریه که دست‌کم 25 کشته برجای گذاشته است، نیروهای آمریکایی را به دریافت پاسخ شدید تهدید کرد. 

به گزارش الشرق الاوسط، مقامات آمریکایی، حملات یکشنبه شب واکنشی به اقدامات شبه نظامیان نزدیک به ایران است که به تازگی یک پایگاه‌ نیروهای آمریکایی در کرکوک را هدف حملات راکتی قرار داده بودند.

در جریان این حملات یک شهروند و چندین نظامی آمریکایی کشته شدند.

منابع امنیتی عراق اعلام کردند به دنبال حمله آمریکا به گردان‌های حزب‌الله عراق در شهر مرزی القائم در عراق ۲۵ نفر از جمله چهار فرمانده این گروه کشته و بیش از ۵۵ نفر زخمی شدند.

خبرگزاری رویترز نوشت: جمال جعفر ابراهیمی ملقب به ابو مهدی المهندس گفته است «خون شهدا و مجروحین هدر نخواهد رفت و نیروهای آمریکایی در عراق پاسخ شدیدی دریافت خواهند کرد.»

ایران این حملات را به شدت محکوم و آنها را «تروریسم» توصیف کرد. 

المهندس یکی از فرماندهان ارشد در نیروهای شبه نظامی شیعی «الحشد الشعبی» عراق است که مورد حمایت و پشتیبانی ایران هستند اما اخیرا در نیروهای مسلح عراق ادغام شده اند. 

او متحد قدرتمند ایران است که پیش از این کتائب «حزب الله» را تاسیس کرده بود. 

حملات هوایی آمریکا در حالی به وقوع پیوسته که این کشور شاهد ناآرامی های خیابانی و خروج هزاران شهروند معترض به جناح های شبه نظامی همچون «حزب الله» و حامیان ایرانی آنها است. 

دولت عراق تاکنون هیچ واکنش رسمی به این حملات نداشته است. 

ائتلاف الفتح عراقی که در رتبه دوم دارای بیشترین کرسی های پارلمان عراق قرار دارد و و از رهبران جناح های شبه نظامی تشکیل شده است، حمله آمریکا به مواضع الحشد الشعبی را «تعرض به حاکمیت ملی عراق» دانست.

در این بیانیه آمده است «حمله هوایی آمریکا به مقرهای تیپ 45 و 46 الحشد الشعبی تجاوز به کرامت عراقی ها و بی اعتنایی به اصل حاکمیت ملی عراق است».

 «حزب الله» لبنان حملات هوایی آمریکا را محکوم و آن را «تجاوز آشکار به حاکمیت ملی عراق، امنیت و مردم آن» قلمداد کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای