​اهداف اقتصادی و ملی؛ محرک مناسبات تجاری بین ریاض و پکن

​اهداف اقتصادی و ملی؛ محرک مناسبات تجاری بین ریاض و پکن

دوشنبه, 30 دسامبر, 2019 - 19:00

مقامات سعودی معتقدند چین متحدی در زمینه‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی، سرمایه‌گذاری و تحصیلی است و بزرگترین شریک تجاری آنهاست. ریاض امیدوار است روابط چین و کشورهای عربی تقویت شده تا بازتاب همکاری استراتژیک کنونی بر پایه توسعه مشترک باشد. در همین راستا چینی ها در تلاشند تا همکاری با کشورهای عربی را در زمینه نفت و گاز را سرعت بخشد و بستر مالی برای همکاری صنعتی با این کشورها را فراهم کند.

کارشناسان در گفتگو با «الشرق الاوسط» گسترش روابط تجاری و سرمایه‌گذاری بین سعودی و چین در آینده را پیش‌بینی کردند.

کارشناسان می‌گویند فضای مناسب و هماهنگی در راستای اجرای طرح‌های ملی در ریاض و پکن وجود دارد و همین باعث روند صعودی همکاری مشترک اقتصادی بین دو کشور می‌شود.

نقاط مشترک فراوانی در اهداف اقتصادی راهبردی دو کشور وجود دارد. سند چشم‌انداز ۲۰۳۰ در سعودی و طرح یک کمربند یک جاده در چین از جمله سیاست‌های استراتژیک دو کشور هستند.

سعودی و چین به دلیل همین دو برنامه اقتصادی راهبردی در مسیر افزایش سرمایه‌گذاری مشترک در چند سال آینده قرار گرفته‌اند.

سعودی مهم‌ترین و بزرگ‌ترین شریک تجاری چین در غرب آسیا و آفریقا در ۱۸ سال گذشته به‌شمار می‌رود.

مبادلات بازرگانی تا سال ۲۰۱۸ به ۶۳ میلیارد دلار رسید.

 محمد العجلان رئیس شورای بازرگانی سعودی و چین به الشرق الاوسط گفت «طرح یک کمربند و یک جاده و سند چشم‌انداز سعودی ۲۰۳۰ پیوندهای مشترک متعددی دارند. از این رو، همکاری دو کشور در حوزه اقتصاد و سرمایه‌گذاری و تجارت گسترش یافته‌است».

او خاطر نشان کرد «مبادلات بازرگانی در ۲۰۱۸ به ۶۳٫۳ میلیارد دلار رسید. دو طرف مرحله اول طرح‌های اولویت دار مشترک در بخش ظرفیت تولیدی و سرمایه‌گذاری را به ارزش ۵۵ میلیارد دلار تدوین کردند».

او گفت «کار ساخت مجتمع صنعتی چین و سعودی در شهر جازان نیز به خوبی پیش می‌رود».

العجلان افزود «دو کشور در حال حاضر در پالایشگاه ینبع در سعودی و پالایشگاه پانجین در استان لیائونینگ و ایستگاه برق در رابغ و دیگر طرح‌های کلان در زمینه انرژی و زیرساختاری همکاری می‌کنند».

او یادآور شد «همکاری دو کشور در حوزه فناوری مدرن و پیشرفته مثمرثمر بوده‌است. واحدهای تصویر برداری سعودی بر روی یک ماهواره چینی پارسال به فضا رفتند. این نخستین تلاش موفق کشورهای عربی برای سفر به ماه به‌شمار می‌رود. موشک چینی لانگ مارچ نیز دو ماهواره سعودی را راهی فضا کرد».

از سوی دیگر، دکتر عبد الرحمان باعشن رئیس مطالعات اقتصادی الشروق در جازان به الشرق الاوسط گفت «سعودی تولیدکننده عمده نفت در جهان و دارای بزرگ‌ترین اقتصاد در جهان عرب است. از این رو سعودی باید نقاط مشترک بین سند چشم‌انداز ۲۰۳۰ و طرح یک کمربند یک جاده در راستای تنوع بخشی به اقتصاد ایجاد کند».

او افزود «عمده نفت چین از سعودی وارد می‌شود. میزان واردات نفت چین از سعودی در ماه نوامبر نسبت به پارسال ۲۵ درصد افزایش یافت که بی‌سابقه بوده‌است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای