آیا عبور ایران از خط قرمز ترامپ در عراق آغازگر دور جدید تنش خواهد بود؟

آیا عبور ایران از خط قرمز ترامپ در عراق آغازگر دور جدید تنش خواهد بود؟

سه شنبه, 31 دسامبر, 2019 - 21:45

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا خط قرمز برای ایران در عراق گذاشته بود؛ و ایران نباید از آن عبور می‌کرد. خط قرمز آمریکا به دنبال موافقت ترامپ با حمله هوایی به نیروهای وابسته به ایران در عراق نمود پیدا کرد.

دولت آمریکا ایران را عامل حملاتی دانست که منجر به کشته شدن یک شهروند آمریکایی شدند.

کارشناسان می‌گویند که حملات هوایی آمریکا ممکن است آغازگر دور جدید تنش در منطقه باشد.

دو روز پس از کشته شدن یک شهروند آمریکایی در حملات موشکی به پایگاه نظامیان آمریکایی در کرکوک (شمال عراق) ارتش آمریکا یکشنبه (۲۹ دسامبر) چندین حمله هوایی در منطقه مرزی بین عراق و سوریه انجام داد.

تأسیسات گردان‌های حزب‌الله عراق مورد هدف حملات آمریکایی قرار گرفتند.

حزب‌الله عراق یک گروه مسلح هوادار ایران است. آمریکا گفت حمله موشکی به پایگاه آمریکایی کار این گروه بوده‌است. ۲۵ نفر از اعضای حزب‌الله عراق در حمله آمریکا کشته شدند.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه (۳۰ دسامبر) در گفتگو با شبکه آمریکایی فاکس نیوز گفت «این اقدام دفاعی بود و برای محافظت از شهروندان و نیروهای آمریکایی در عراق و همچنین برای بازدارندگی در برابر ایران انجام شد».

دیوید شینکر معاون وزیر امور خارجه آمریکا در خاورمیانه نیز به خبرنگاران گفت «ما بر این باوریم که باید به یک هدف اصلی حمله می‌کردیم تا پیام روشنی دربارهٔ اهمیت سلامت شهروندان آمریکایی برسانیم».

او افزود «واکنش آمریکا قاطعانه اما مناسب بود».

به گفته برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران حمله به مواضع گروه حزب‌الله عراق به دستور رئیس‌جمهور آمریکا انجام شد. دونالد ترامپ تا حالا در برابر اقدامات تحریک آمیز حکومت ایران «تا اندازه زیادی خویشتنداری» به خرج داده‌است.

برخی مشاوران ترامپ خواستار حمله به ایران پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی در تنگه هرمز توسط حکومت ایران شدند. اما ترامپ به توصیه مشاورانش توجهی نکرد.

او پس از حمله به تأسیسات نفتی در سعودی که گفته شد کار ایران بوده از واکنش متقابل خودداری کرد. اما با این حال کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی در روز جمعه (۲۷ دسامبر) کار را یکسره کرد.

این شهروند آمریکایی در حملات موشکی به یک پایگاه نظامی در کرکوک کشته شد.

مارتین ایندیک عضو شورای روابط خارجی (پژوهشکده) گفت حمله آمریکا به پایگاه‌های حزب‌الله عراق از دیدگاه رئیس‌جمهور آمریکا پرده برداشت. دولت ترامپ برای ایران و هوادارانش خط قرمز در عراق و سوریه ترسیم کرده بود: کشتن آمریکایی‌ها ممنوع است.

ایندیک که دیپلمات سابق نیز هست با انتشار توییتی افزود «این اقدام آمریکا بدین معناست که اقدامات دیگری مثل حمله به تأسیسات نفتی سعودی لزوماً واکنش نظامی آمریکا را به دنبال نخواهد داشت».

او اضافه کرد «این نحوه واکنش دولت آمریکا در واقع رژیم ایران را تشویق می‌کند تا عملیات دیگری برای تضعیف موقعیت آمریکا در منطقه انجام دهد».

سایت سی ان ان یادداشتی از پیتر برگن از بنیاد «نو آمریکا» منتشر کرده‌است. نویسنده در این مقاله می‌گوید «حملات روز یکشنبه بیانگر واکنش نظامی مناسب و منطقی از سوی رهبری است که با وجود اظهار نظرهای عمدتاً شتابزده اش تا الان گویا دربارهٔ آغاز جنگ علنی و تمام عیار با ایران دچار تردید است».

واقعیت این است که آمریکا می‌خواهد جلوی ایران را بگیرد و به دنبال افزایش تنش نیست.

شینکر افزود «ما به دنبال افزایش تنش نیستیم بلکه خواهان کاهش آن هستیم».

حمله آمریکا به پایگاه‌های گروه حزب‌الله عراق نارضایتی و خشم گروهی را به دنبال داشت.

دولت عراق گفت که به ناگزیر باید در روابط خود با آمریکا بازنگری کند. ده‌ها نماینده مجلس عراق خواستار بازنگری در توافقنامه امنیتی آمریکا و عراق شدند. سازوکار حضور ۵۲۰۰ نیروی آمریکایی در عراق در این توافقنامه قید شده‌است.

شماری از معترضان در عراق سه شنبه (۳۱ دسامبر) به در ورودی اصلی سفارت آمریکا در بغداد حمله کردند. معترضان حمله‌های آمریکا به تأسیسات گروه حزب‌الله عراق را محکوم کردند.

معترضان پرچم آمریکا را آتش زدند و دوربین‌های مدار بسته در اطراف سفارت را شکستند و شعار «مرگ بر آمریکا» سر دادند.

معترضان یونیفرم نیروهای الحشد الشعبی به تن داشتند. الحشد الشعبی از گروه‌های هوادار ایران از جمله گردان‌های حزب‌الله تشکیل شده‌است. روی یکی از پلاکاردها نوشته شده بود «خطاب به پارلمان: نیروهای آمریکایی باید بیرون بروند وگرنه خود ما اخراجشان می‌کنیم».

ریچارد هاس دیپلمات سابق گفت «دولت عراق به دلیل اظهارات چند باره ترامپ دربارهٔ جنگ‌های نامحدود و نیز تنش بین آمریکا و ایران (دو متحد عراق) در این کشور پس از سرنگونی صدام حسین در ۲۰۰۳ ممکن است از نظامیان آمریکایی بخواهد خاک عراق را ترک کنند».

او با انتشار توییتی افزود «این پایان غم‌انگیز» جنگ در عراق خواهد بود.

برخی کارشناسان مثل مارتین ایندیک از این مسئله بیم دارند که حکومت ایران چندین حمله ویرانگر در آینده انجام دهد تا بدین وسیله دونالد ترامپ را وادار به اجرای وعده‌های انتخاباتی خود دربارهٔ بازگشت نظامیان مستقر در خاورمیانه به آمریکا کند.

ایندیک در پایان افزود «اگر نظامیان آمریکایی در عراق مورد حمله قرار بگیرند ترامپ به ناگزیر یا باید جنگ تازه ای در خاورمیانه آغاز کند یا تسلیم شود».


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای