ایران پس از ترور سلیمانی تهدید کرد: انتقام سخت

ایران پس از ترور سلیمانی تهدید کرد: انتقام سخت

جمعه, 3 ژانویه, 2020 - 11:45

در پی ترور قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران، کلیدواژه «انتقام» در جای جای واکنش مقامات ایران به چشم می‌خورد. از علی خامنه ای و سپاه پاسداران گرفته تا حسن روحانی و محمد جواد ظریف. در این کشور علاوه بر هشدارها و تهدیدهای سرسخت سه روز عزای عمومی اعلام شد.

به گزارش الشرق الاوسط، قاسم سلیمانی، بامداد جمعه ۳ ژانویه (۱۳ دی) در حمله هوایی نیروهای آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد، عراق کشته شد. سپاه پاسداران ایران و وزارت دفاع آمریکا این خبر را تأیید کرده‌اند.

در مهمترین واکنش از سوی ایران، علی خامنه‌ای رهبر این کشور در پیامی اعلام کرد: «انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه دیشب آلودند». او همچنین سه روز عزای عمومی در این کشور اعلام کرد.

رهبر ایران در پیامی که چند ساعت پس از کشته شدن این فرمانده نظامی منتشر کرد، گفت: «شهید سلیمانی چهرهٔ بین‌المللی مقاومت است و همهٔ دلبستگان مقاومت خونخواه اویند.»

خامنه‌ای افزود: «فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد.»

وی در عین حال در پیام خود به کشته شدن ابومهدی المهندس معاون حشد الشعبی نیز اشاره کرد.

بخش‌هایی از این پیام با هشتگ «انتقام سخت» در توئیتر علی خامنه‌ای به زبان فارسی نیز منتشر شد.

حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران نیز در پیامی گفته‌است: «شهادت سردار قاسم سلیمانی عزم ایران را برای ایستادگی و مقابله در برابر زیاده‌خواهی‌های آمریکا و دفاع از ارزش‌های اسلامی دوچندان کرد».

او تأکید کرد «بی‌تردید انتقام این جنایت هولناک را ملت بزرگ ایران و دیگر ملت‌های آزاده منطقه، از آمریکای جنایتکار خواهند گرفت».

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در اطلاعیه‌ای نوشت: «سردار سرافراز اسلام حاج قاسم سلیمانی پس از عمری مجاهدت بامداد امروز در حمله بالگردهای آمریکایی به شهادت رسید.»

در این اطلاعیه‌ای تأیید شده‌است که چند نفر از همراهان وی و نیز فرماندهان و رزمندگان حشد الشعبی نیز کشته شده‌اند.

محمود جواد ظریف وزیر خارجه ایران در توئیتی در واکنش به ترور سردار سلیمانی توئیت کرد: ایالات متحده مسئولیت تمام پیامدهای ماجراجویانه سرکش خود را بر عهده دارد.

او نوشت: «تروریسم بین‌المللی ایالات متحده، هدف قراردادن و ترور ژنرال سلیمانی به عنوان مؤثرترین نیروی مبارزه با داعش، النصره، القاعده و همکارانش بسیار خطرناک و تشدید [رفتارهای] احمقانه است».

 وی افزود: «ایالات متحده مسئولیت تمام پیامدهای ماجراجویانه سرکش خود را بر عهده دارد».

امیر حاتمی وزیر دفاع ایران در پی کشته شدن فرمانده سپاه قدس ایران با انتشار پیامی اقدام آمریکا را «جنایت هولناک» توصیف کرد که به تعبیر او سند حمایت این کشور از «تروریست در منطقه و عراق» است.

حاتمی در پایان این پیام تأکید کرد که این اقدام آمریکا «به شکلی دندان شکن» پاسخ داده می‌شود و «انتقام این خون» از تمامی عاملان و مرتکبان آن گرفته خواهد شد.

در پی کشته شدن سردار سلیمانی در حمله هوایی نیروهای آمریکایی، کاردار سوئیس در تهران، حافظ منافع آمریکا، به وزارت خارجه ایران احضار و مراتب اعتراض شدید ایران به آمریکا به وی ابلاغ شد.

کیوان خسروی سخنگوی دبیرخانه شورای‌عالی امنیت ملی ایران اعلام کرد که از ساعاتی دیگر جلسه فوق‌العاده شورای‌عالی امنیت ملی برای بررسی حمله به خودروی سردار سلیمانی در بغداد برگزار می‌شود

در نخستین واکنش‌ها به این حمله، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و از فرماندهان سابق سپاه پاسداران در توئیتی نوشت: «سپهبد شهید قاسم سلیمانی به جمع برادران شهیدش پیوست ولی انتقام سختی از آمریکا خواهیم گرفت.»


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای