کار «شرورترین فرد» تمام شد: بازتاب خبر کشته شدن سلیمانی در رسانه های آمریکا

کار «شرورترین فرد» تمام شد: بازتاب خبر کشته شدن سلیمانی در رسانه های آمریکا

جمعه, 3 ژانویه, 2020 - 20:45 رقم العدد [ 15011]

خبر کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و ابو مهدی المهندس مشاور سلیمانی در عراق و معاون رییس هیات حشد شعبی در جریان یک حمله هوایی آمریکا تیتر یک رسانه های آمریکایی شد.
تحلیل های سیاسی گوناگونی درباره نتایج و پیامدهای سلیمانی در سطح داخلی و خارجی منتشر شده است.
شبکه آمریکایی سی ان ان از سلیمانی به عنوان «شرورترین فرد» در جهان یاد کرد و گفت «عملیات کشته شدن او واکنشی است به جنایت های وحشیانه ای که سلیمانی در چندین سال گذشته در خاورمیانه انجام داده است».
سی ان ان با اشاره به اقدامات سلیمانی خاطر نشان کرد « او به رژیم بشار اسد در کشتار و آواره کردن چند هزار نفر از مردم سوریه کمک و حمایت کرد. همچنین سلیمانی فرماندهی عملیات کشتار صدها تن از معترضان عراق را به عهده داشت. معترضانی که در ماه های گذشته علیه نفوذ ایران در عراق به خیابان ها ریختند. قاسم سلیمانی از حوثی ها برای آغاز جنگ داخلی در یمن حمایت کرد».
این شبکه افزود «با این حال اما نقش سلیمانی در کشتن صدها تن از نظامیان آمریکایی در جریان جنگ در عراق در چند سال گذشته یکی از انگیزه های اصلی کشتن سلیمانی توسط آمریکا به شمار می رود».
سی ان ان یادآور شد «وزارت امور خارجه آمریکا گفت که ۶۰۸ نفر آمریکایی توسط گروه های نیابتی وابسته به ایران از سال ۲۰۰۳ به این سو در عراق کشته شدند».
این تحلیل که توسط یکی از نویسندگان سی ان ان در سایت شبکه آمریکایی منتشر شده در ادامه افزود «کشته شدن سلیمانی منجر به نجات جان مردم خواهد شد. سلیمانی در دوره اخیر سرگرم برنامه ریزی بود. او عملیات آشوب و هرج و مرج در منطقه خاورمیانه و خارج منطقه را مدیریت و هدایت می کرد».
نویسنده به نقل از مسیح علی نژاد فعال ایرانی گفت «سلیمانی از شهروندان معمولی در ایران که علیه سابقه طولانی وحشی گری او و حملات خونینش به دانشجویان در دهه نود میلادی قیام کردند نفرت داشت».
شبکه بلومبرگ گزارش داد «کشته شدن سلیمانی منجر به افزایش تنش در مناسبات بین واشنگتن و تهران خواهد شد. واکنش تهران همچنانکه مقام های ایرانی نیز تهدید کردند احتمالا تا سطح «انتقام کوبنده» خواهد رسید».
نیویورک تایمز درباره بازتاب این حمله در داخل آمریکا نوشت «کشته شدن سلیمانی در یک حمله پهپادی احتمالا منجر به دودستگی حاد در کنگره آمریکا خواهد شد».
این حمله انتقاد شماری از نمایندگان دموکرات را به دنبال داشت.
نارضایتی این نمایندگان به جدل در مورد لزوم کاهش اختیارات رییس جمهور در مسائل جنگی توسط کنگره دامن می زند.
از سوی دیگر، قانونگذاران جمهوری خواه گفتند کشته شدن سلیمانی دادخواهی برای خون ده ها تن از نظامیان آمریکایی ها و انتقام خانواده کسانی است که فرزندانشان را در جنگ عراق از دست دادند. این عملیات همچنین واکنش قاطعانه ای است به اقدامات ستیزه جویانه رژیم ایران در خاورمیانه.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای