ایران جنگ «اخراج آمریکا» از عراق را آغاز کرد

ایران جنگ «اخراج آمریکا» از عراق را آغاز کرد

حمله راکتی به منطقه الخضرا بغداد و پایگاه نظامی در شمال پایتخت.. گردان های «حزب الله» نیروهای امنیتی را به دورشدن از پایگاه های آمریکایی ها فراخواند
یکشنبه, 5 ژانویه, 2020 - 02:45 رقم العدد [ 15013]

ایران با اعلام اینکه 35 نقطه از مواضع حیاتی آمریکا در غرب آسیا، در تیررس آن برای انتقام از کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران در حمله موشکی به دستور مستقیم دونالد ترامپ است، جنگ اخراج آمریکا از عراق را کلید زد. 

به گزارش الشرق الاوسط، حسین سلامی فرمانده سپاه ایران در گفتگو با تلوزیون ایران تهدید کرد «ترور سردار قاسم سلیمانی یک انتقام گیری راهبردی را در پی دارد که مطمئناً به حضور آمریکا در منطقه پایان خواهد داد». 

همزمان مراسم تشییع قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس روز شنبه در بغداد و چند شهر دیگر عراق برگزار شد.

در این میان، غلامعلی ابوحمزه فرمانده سپاه ثارالله کرمان اعلام کرد «۳۵ نقطه از مواضع حیاتی آمریکا در غرب آسیا را شناسایی کردیم و در تیررس ما قرار دارند..  تل آویو و اسرائیل نیز در تیررس ماست».

از سوی دیگر، فرمانده عملیات ویژه گردان‌های حزب الله عراق مرتبط با ایران شنبه شب از نیروهای نظامی این کشور خواست تا به پایگاه‌هایی که نیروهای آمریکایی در آن مستقر هستند، نزدیک نشوند و تا شعاع یک کیلومتری دور باشند».

همزمان سه منطقه در بغداد از جمله منطقه سبز و پایگاه هوایی بلد که نیروهای آمریکایی در آن مستقر هستند، هدف حمله خمپاره‌ای و موشکی قرار گرفته‌اند. یک گلوله خمپاره نیز به منطقه الجادریه واقع در مرکز بغداد اصابت کرده است.

در بعد سیاسی نیز، در حالی که قرار است نشست فوق العاده پارلمان عراق برای بررسی ادامه حضور نیروهای آمریکا در این کشور یکشنبه برگزار می شود، برخی از جناح های مسلح نزدیک به ایران خواستار پایان دادن به آن هستند. 

در دیگر سو، عبدالکریم خلف سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق خبر تحقیق از خدمه پرواز سلیمانی از دمشق به بغداد را تایید کرد.

در همین رابطه، منابع محلی به «الشرق الاوسط» گفتند که در پی کشته شدن سلیمانی و ابومهدی المهندس، الحشد الشعبی یک شهروند عراقی و یک شهروند سوری را به ظن همکاری با یگان ویژه آمریکا بازداشت کرده است. 

این منابع تاکید کرده‌اند که نیروهای الحشد الشعبی همچنین در حال تحقیق درمورد جزئیات سفر سلیمانی از زمان پرواز تا ترور هستند.

منابع مطلع همچنین از دستگیری مجموعه دیگری از کارمندان و افسران فرودگاه بغداد به ظن داشتن ارتباط با ترور سلیمانی خبر دادند.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای