​تفاوت تصمیم گیری کشتن سلیمانی با بن لادن و البغدادی

​تفاوت تصمیم گیری کشتن سلیمانی با بن لادن و البغدادی

یکشنبه, 5 ژانویه, 2020 - 15:15 رقم العدد [ 15013]

عملیات نظامی نیروهای آمریکایی علیه قاسم سلیمانی در فرودگاه بغداد تنها یک حمله هوایی علیه یک فرمانده تروریست همچون حملات گذشته این کشور برای اصابت قرار دادن ابوبکر البغدادی سرکرده داعش و دیگر رهبران تروریست نبود.

ژنرال سلیمانی فراری یا پنهان نشده بود بلکه برخلاف فرماندهان تروریست و سازمان های تحریم شده، با آزادی زیادی در بسیاری از کشورها تردد داشت و سالهاست در جلوی چشمان نیروهای آمریکایی در خاورمیانه بود. تنها با تصمیم واشنگتن، تحت پیگرد بود برای کشته شدن.

باوجود اینکه رفتارهای خصمانه سلیمانی در دهه گذشته به طور ملموسی افزایش یافت، اما از نظر رهبران آمریکا از نظر دور نبود، لکن کسی جرات ریسک و تصمیم گیری منجر به تحول خاورمیانه به منطقه ای جنگی ملتهب نداشت.

 جورج بوش رئیس جمهور اسبق آمریکا در حالی که سلیمانی در تیررس نیروهای آمریکایی بود اما از کشتن آن پرهیز کرد. همچنین دولت اوباما تلاشی برای تعقیب این ژنرال ایرانی از خود نشان نداد. ژنرالی که در کشتن صدها نفر از شهروندان آمریکایی و غیره دست داشته است. 

دلیل مشترک بوش و اوباما این بود که کشتن پرنفوذترین ژنرال در ایران ممکن است آتش جنگی به وسعت خاورمیانه را جرقه بزند و جان هزاران نفر را بستاند. اتخاذ تصمیم به این بزرگی نیز چالش های بزرگی را متحدان آمریکا در اروپا و خاورمیانه ایجاد کند و تردد آمریکایی ها در منطقه را محدود کند. 

برعکس همه آنها، ترامپ گزینه ریسک را انتخاب کرد و تصمیم گرفت در مقابل تحریک های ایران دست بسته نباشد در حالی که ژنرال سلیمانی با آزادی از اینجا به آنجا برود و برای ستاندن جان های بیشتر برنامه ریزی کند. ترامپ روز جمعه در توییتر خود نوشت «باید سال ها قبل کشته می شد».

ژنرال سلیمانی برای سال ها بدون قید و بند رفتار می کرد، گروه کماندوهای ویژه آمریکایی نیز در ژانویه سال 2007 در یکی از شب ها طی سفرش با اتوبوس از ایران به شمال عراق رد او را زدند، اما شلیک نکردند و ژنرال در تاریکی پنهان شد. ژنرال استنلی مک کریستال مسئول وقت این گروه در مقاله ای می گوید «اما تصمیم گرفتم به جای تیراندازی به طرف ستون نظامی ایران، آنها را تحت نظر بگیریم». او گفته برای پرهیز از عواقب سیاسی این کار دستور شلیک نداده است.

برخی معتقدند که تصمیم ترامپ برای حمله به کاروان قاسم سلیمانی مهمترین قمار دوره ریاست جمهوری او به حساب می آید. این حمله به اوج گیری تنش بی سابقه در روابط میان آمریکا و ایران شده است. 

بسیاری دیگر نیز می گویند که این حمله اقدامی غیرمنتظره از سوی ترامپ است زیرا او کمپینی برای خروج نیروهای آمریکایی در این منطقه و دیگر مناطق پرخطر به راه انداخته است، اما اکنون ناگزیر است نیروهای بیشتری را برای حفاظت از منافع آمریکا و متحدانش روانه خاورمیانه کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای