​4 نشانه که حمله ایرانی را «حفظ آبرویی» می‌‌کند

​4 نشانه که حمله ایرانی را «حفظ آبرویی» می‌‌کند

پنجشنبه, 9 ژانویه, 2020 - 11:00

برخلاف ظاهر تنش‌زا، حمله ایران به نیروهای امریکایی مستقر در پایگاه عراقی عین الاسد، نشان داد که برای اجرای قول «انتقام» کشته شدن فرمانده «سپاه قدس» وابسته به «سپاه پاسداران» قاسم سلیمانی براثر حمله امریکایی‌ها در روز جمعه گذشته، طراحی شده تا با کمترین هزینه برای حفظ آبرو انجام شود و از کشیده شدن به جنگ با ایالات متحده دوری گزیند. این مسئله در چهار نشان نمود یافت، به این ترتیب:

1-انتخاب هدف: انتخاب پایگاه عین الاسد زدن دو نشان با یک است. این پایگاه بزرگ‌ترین پایگاه امریکا در عراق است. همین فرصت فخرفروشی به ایران می‌دهد که «پایتخت امریکا درعراق» را کوبیده است، همان طور که خبرگزاری «تسنیم» وابسته به اطلاعات «سپاه پاسداران» تیتر زد. اما در همین حال انتقال بخش بزرگی از نیروهای امریکایی به این پایگاه پس از کشته شدن سلیمانی، همراه شد با افزایش اقدامات امنیتی به طوری که ایمن‌تر شد و در نتیجه احتمال وارد ساختن خسارت‌های مهم را کاهش داد که لازمه‌اش پاسخ بزرگ امریکا باشد.

2-محدود بودن خسارت‌ها: مقامات امریکایی اعلام کردند که موشک‌های ایرانی در «مناطق خالی» پایگاه عین الاسد سقوط کرده‌اند. این مسئله را به دوشکل می‌توان تفسیر کرد؛ یا موشک‌های ایرانی دقیق به اهداف خود اصابت نکرده‌اند و این سابقه داشته و علت آن ضعف تکنولوژی نظامی است، یا اینکه ایران به عمد این مناطق را هدف قرار داده تا خسارت کمتری وارد کند، همراه با رساندن این پیام به امریکایی‌ها که می‌تواند آنها را تهدید کند بدون آنکه وارد رویارویی باز بشود.

3- حجم بخشیدن به تأثیرات حمله: از همان لحظه اول هجوم، تبلیغات گسترده‌ای راه افتاد که تلاش داشت حجم بیشتری به حمله و آثارآن بدهد تا آن را به عنوان «انتقام سخت» جا بیاندازد که رهبر ایران علی خامنه‌ای وعده آن را داده بود. خبرگزاری‌های وابسته به «سپاه» به شکل گسترده‌ای عکس و فیلم‌هایی از شلیک موشک‌ها منتشر کردند و تعمد داشت که موشک باران را به دوبخش با فاصله تقریبا دوساعته تقسیم کنند، بدون اینکه ردی از مرحله دوم حمله وجود داشته باشد مگر در رسانه‌های ایرانی.

صحنه خاکسپاری سلیمانی دقایقی پس از شلیک موشک‌ها در«عملیات شهید سلیمانی»، در چارچوب تلاش نظام برای بزرگ‌نمایی در بهره‌برداری از حمله و معرفی آن به عنوان محقق شدن انتقام موعود گنجانده می‌شود، چرا که مقامات ایرانی مانند دبیرمجمع تشخیص مصلحت نظام محسن رضایی گام خاکسپاری را به «آغاز انتقام» مربوط دانستند. تدفینی که با هلهله و تقدیر از انتقام همراه شد.

4-تقسیم نقش‌ها: نظام ایرانی به بازی مورد علاقه‌اش پناه برد. لحن تهدید را در اطلاعیه «سپاه پاسداران» و اظهارات فرماندهانش که در دادن وعده «حملات سخت» به ایالات متحده با هم مسابقه گذاشتند شدت بخشید، که روشن شد سخنان آنها بیشتر متوجه مخاطبان داخلی است که منتظر انتقام بودند. در حالی که وزیر خارجه جواد ظریف ظاهر شد و جامعه جهانی را مخاطب قرار داد. او از « اقدامات لازم در چارچوب دفاع از خود براساس ماده 51 منشور سازمان ملل متحد» سخن گفت. او تأکید کرد، تهران «دنبال تنش آفرینی یا جنگ» نیست و ماجرا را در چارچوب «حق دفاع از خود» محدود کرد. بعد هم سخنگوی دولت ایران ظاهر شد تا بگوید تهران«به دنبال جنگ با امریکا نیست».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای