به دنبال کشتن سلیمانی؛ تلاش برای حمله سایبری روزانه به نیم میلیارد وب‌سایت

به دنبال کشتن سلیمانی؛ تلاش برای حمله سایبری روزانه به نیم میلیارد وب‌سایت

پنجشنبه, 9 ژانویه, 2020 - 13:00
عکس: مردی عکس قاسم سلیمانی را تهران در مراسم خاکسپاری بلند کرده است (رویترز)

پژوهشگران در حوزه امنیت اینترنت و برخی مقام های آمریکایی گفتند به دنبال کشته شدن قاسم سلیمانی تلاش هکرهای ایرانی برای رخنه در وبسایت های جهانی سه برابر شده اما تا حالا نتایج چندانی نداشته است.

به گزارش الشرق الاوسط، قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران در حمله هوایی آمریکا روز جمعه (۳ ژانویه) کشته شد. 

به گزارش شبکه سی ان ان، شرکت کلود فلر CloudFlare (شرکت تامین کننده امنیت اینترنت) گفت مدت اندکی پس از حمله آمریکا و کشته شدن سلیمانی تلاش هکرهایی که مقرشان در ایران است برای هک کردن وبسایت های دولت فدرال و تاسیسات دولتی و محلی دو برابر شد و پس از آن شتاب بیشتری به خود گرفت.

حملات سایبری از ایران به وبسایت ها در همه کشورها در عرض چهل و هشت ساعت پس از کشته شدن فرمانده سپاه قدس تقریبا سه برابر شده و به نیم میلیارد مورد در روز رسید.

متیو پرنس مدیر اجرایی کلود فلر گفت «افزایش حملات سایبری با کشته شدن سلیمانی همزمان شده است».

او خاطر نشان کرد «همچنین حملات سایبری از کشورهای دیگر به جز ایران نیز افزایش یافت. این نشان می دهد که هکرهای ایرانی محل اقامتشان را تغییر داده اند تا هویتشان مشخص نشود. احتمال دیگر این است که هکرهای غیر ایرانی از فضای هرج و مرج پس از کشته شدن قاسم سلیمانی بهره برداری کردند».

مقام های تگزاس روز سه شنبه (۷ ژانویه) گفتند ما در هر دقیقه حدود ۱۰ هزار بار دستگاه های کامپیوتر در این ایالت را چک و بررسی می کنیم.

آماندا کرافورد مدیر اجرایی اداره منابع اطلاعات تگزاس به سی ان ان گفت «متوجه شدیم فعالیت های هکرها از ایران به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته و باید جلوی آن را می گرفتیم».

وبسایت های وزارت کشاورزی در تگزاس و وبسایت گروهی از کهنه سربازان در آلاباما در هفته جاری در اقدام جداگانه هک شدند و عکس سلیمانی و پیام «توسط هکرهای ایرانی هک شدید» منتشر شد.

وبسایت برنامه مخزن کتابخانه های فدرال آمریکا نیز روز یکشنبه (۵ ژانویه) هک شد.

تصویر چهره خونین دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در سایت منتشر شد.

جیمز لوئیس معاون اول رییس مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی گفت «عکس های منتشر شده در سایت ها پس از انجام هک نشان می دهد که این عملیات هک رشد است. هک رشد یکی از ویژگی های اصلی تبلیغات ایران است».

مقام های آمریکایی از شرکت ها خواستند با توجه به تنش ها با ایران احتیاط کنند. وزارت امنیت داخلی آمریکا ضمن هشدارهای متعدد گزارشی درباره خطر حملات سایبری ایران منتشر کرد.

کارشناسان می گویند توانمندی های ایران در فضای مجازی گسترش چشمگیری داشته است.

ایران پس از روسیه و چین دارای بزرگ ترین ارتش سایبری جهان است. حملات سایبری ایران از نوع دوم دسته بندی می شوند.

با این حال حملات سایبری ایران خطرناک بوده و می توانند اختلال جدی به وبسایت ها بزنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای