​«سپاه»: هواپیمای اوکراینی را موشک کروز تشخیص دادیم

​«سپاه»: هواپیمای اوکراینی را موشک کروز تشخیص دادیم

خامنه‌ای دستور داد؛ تكرار نشود
شنبه, 11 ژانویه, 2020 - 13:00

«سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» ایران امروز شنبه مسئولیت سرنگونی هواپیمای اوکراینی در روز چهارشنبه در نزدیکی تهران را پذیرفت.

به گزارش الشرق الاوسط به نقل از تلویزیون رسمی ایران، امیر علی حاجی زاده فرمانده هوافضای سپاه پاسداران ایران اعلام کرد که تمام مسئولیت سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین را می‌پذیرد.

حاجی زاده در تشریح حادثه اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی اعلام کرد پدافند هوایی به دلیل سطح بالای آماده باش هواپیما را موشک کروز تشخیص داده و به آن شلیک کرده‌است.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه اظهار کرد: موشک اصابت کرده به هواپیما موشک کوتاه برد و مجاورتی بوده و هواپیما بعد از خوردن به زمین متلاشی شده‌است.

این حادثه ساعاتی پس از حمله موشکی انتقامجویانه ایران به پایگاه‌های آمریکایی در عراق رخ داده بود. حاجی‌زاده ادامه داد: بنده صبح چهارشنبه نسبت به این مسئله مطلع شدم و به مسئولان اطلاع دادم.

او آمریکا را به تحمل بخشی از این مسئولیت متهم کرد و گفت: اینها هزینه این افزایش تنش با ایران، شیطنت‌ها و التهابات آمریکا در منطقه است.

دفتر رهبر ایران نیز گزارش داد علی خامنه ای دستور پیگیری «کوتاهی‌ها و تقصیرهای احتمالی» و مراقبت و پیگیری لازم برای عدم امکان تکرار چنین سانحه‌ای را صادر کرده‌است.

وی خواستار بررسی این موضوع از سوی ستاد کل نیروهای مسلح ایران شده‌است.

خبرگزاری امنیتی فارس نیز گزارش داد «رهبری به محض اطلاع از خطای فاجعه‌بار صورت گرفته در سامانه پدافند کشور، روز گذشته (ظهرجمعه) دستور تشکیل فوری جلسه شورای عالی امنیت ملی و بررسی موضوع را صادر کرده و تأکید می‌کنند به محض اتمام بررسی در جلسه شورای عالی امنیت، اصل حادثه و نتایج بررسی‌ها، صریح و صادقانه از سوی نهادهای ذیربط به اطلاع مردم رسانده شود»

هواپیمای مسافربری نوع بوئینگ ۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمای اوکراین بامداد چهارشنبه ۸ ژانویه پس از برخاستن از تهران به مقصد کی‌یف، پایتخت اوکراین مورد هدف موشک سامانه پدافند هوایی ایران قرار گرفت و سقوط کرد و تمام ۱۷۶ سرنشین این هواپیما جان باختند.

ستاد کل نیروهای مسلح ایران این اتفاق را خطای انسانی به دلیل حساسیت بالا به دلیل حملات موشکی سپاه پاسداران ایران به پایگاه نظامی آمریکا در عین الاسد عراق اعلام کرد.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای