ایران به سرنگونی هواپیمای اوکراینی اعتراف کرد

ایران به سرنگونی هواپیمای اوکراینی اعتراف کرد

روسیه: ایران باید از این فاجعه عبرت بگیرد.. اوکراین خواستار مجازات مقصران و پرداخت غرامت شد
شنبه, 11 ژانویه, 2020 - 06:45

ایران پس از چند روز انکار، صبح شنبه یازدهم ژانویه، با صدور اطلاعیه ای به سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین اعتراف کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، تلویزیون رسمی ایران امروز گزارش داد که سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی که به جان باختن ۱۷۶ نفر منجر شد، در نتیجه «خطای انسانی» بوده‌است.

در این بیانیه رسمی آمده که این هواپیما بر اثر اصابت موشک ضدهوایی سپاه پاسداران این کشور ساقط شده‌است.

همچنین حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در یک پیام توییتری به بازماندگان قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی تسلیت گفت و آن را «گناه نابخشودنی» خواند.

از سوی دیگر، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در توییتر خود سعی در مقصر دانستن آمریکا داشت و نوشت «یک خطای انسانی در زمان بحران برانگیخته شده توسط ماجراجویان ایالات متحده منجر به سقوط هواپیمای اوکراینی شد».

 وی همچنین تسلیت و عذرخواهی خود را به خانواده‌های قربانیان سقوط هواپیما ابراز کرد.

این بیانیه رسمی ایران در حالی منتشر می‌شود که مقامات ایران طی روز گذشته آن را غیرممکن خوانده و به شدت تکذیب و اعلام کرده بودند که هیچ موشکی در زمان سانحه سقوط هواپیمای خطوط هوایی اوکراین شلیک نشده‌است.

پیشتر شماری از رهبران غربی گفته بودند که ممکن است سقوط این هواپیما به دلیل اصابت موشک باشد.

در مقابل، مسکو نیز در واکنش به سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی در آسمان ایران گفت که باید ایران از این مصیبت درس بگیرد.

خبرگزاری فرانس پرس به نقل از کنستانتین کوساچیف رئیس کمیته امور بین‌المللی دومای روسیه گفت «ایران تأکید کرده که این یک خطای غیرعمد است و باید پرونده آن بسته شود».

ستاد کل نیروهای مسلح با انتشار اطلاعیه‌ای دربارهٔ سقوط یک فروند بوئینگ مکس ۷۳۷ اوکراین به مقصد کی‌یف اعلام کرد علت این حادثه خطای انسانی غیرعمد بوده‌است.

در پی پذیرش مسئولیت سرنگونی هواپیمای اوکراینی از طرف ایران، کانادا و اوکراین خواهان پاسخگویی ایران شدند.

رئیس‌جمهور اوکراین خواستار عذرخواهی رسمی ایران، مجازات مقصران ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی و پرداخت غرامت از سوی این کشور شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای