​دومین روز تظاهرات در ایران؛ معترضان علیه نظام شعار سردادند

​دومین روز تظاهرات در ایران؛ معترضان علیه نظام شعار سردادند

ترامپ به ملت ایران: اعتراضات شما را دنبال می‌کنیم و شجاعت‌تان الهام‌بخش است
یکشنبه, 12 ژانویه, 2020 - 14:15

فعالان و کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایران، از تجمع ده‌ها معترض در دومین روز تظاهرات در این کشور خبر دادند. این معترضان در شعارهایی در پی اقرار سپاه به سرنگونی هواپیمای اوکراینی پس از انکار سه روزه، شعارهای علیه نظام و مقامات این کشور سر دادند.

به گزارش الشرق الاوسط، کاربران توییتر با انتشار فیلم‌هایی از تجمع دانشجویان در خیابان امام دانشگاه تهران نوشتند: «معترضان شعار می‌دهند: دشمن ما همینجاست دروغ میگن آمریکاست.»

دامنه این اعتراضات نیز به شهرهای دیگر ایران همچون اصفهان کشیده شده‌است.

در همین رابطه، خبرگزاری شبه رسمی «فارس» روز گذشته در خبری بی‌سابقه، از پاره کردن بنر و عکس‌های قاسم سلیمانی و شعارهای ساختارشکنانه و تند علیه مقامات ارشد ایران در تجمع ضددولتی معترضان در تهران خبر داد.

این اعتراضات در پی اعتراف سپاه پاسداران به سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی در حوالی شهرستان شهریار در روز چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه بود که باعث جان باختن ۱۷۶ تن شد.

این خبرگزاری با انتشار تصاویری از تجمعات نوشت مراسم‌های جداگانه‌ای در گرامیداشت جان‌باختگان این حادثه در دو دانشگاه صنعتی شریف و صنعتی امیرکبیر برگزار شد.

در مقابل، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده، روز شنبه با انتشار توییتی به زبان فارسی تأکید کرد که دولت او متوجه اعتراضات کنونی در ایران است.

او همچنین در خصوص کشتار دوباره معترضان و قطع اینترنت در ایران هشدار داد.

ترامپ در این توییت می‌گوید: «من از ابتدای دوره ریاست جمهوری ام با شما ایستاده‌ام و دولت من همچنان با شما خواهد ایستاد.»

وی می‌افزاید: «ما اعتراضات شما را از نزدیک دنبال می‌کنیم. شجاعت شما الهام‌بخش است.»

ترامپ همچنین توییت دیگری به زبان فارسی خواهان حضور گروه‌های حقوق بشری در ایران شد و تأکید کرد که «در دولت ایران باید به گروه‌های حقوق بشر اجازه بدهد حقیقت کنونی اعتراضات در جریان مردم ایران را نظارت کرده و گزارش بدهند.»

رئیس‌جمهوری آمریکا در همین توییت به مقام‌های ایران در خصوص کشتار دوباره معترضان و قطع اینترنت هشدار داد و نوشت: «نباید شاهد کشتار دوبارهٔ معترضان مسالمت آمیز یا قطع اینترنت باشیم. جهان نظاره‌گر این اتفاقات است.»


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای