معترضان خواستار کناره گیری خامنه ای شدند؛ شعار «مرگ بر دیکتاتور» در ایران

معترضان خواستار کناره گیری خامنه ای شدند؛ شعار «مرگ بر دیکتاتور» در ایران

در دومین روز از تظاهرات در پی اقرار «سپاه پاسداران» به سرنگونی هواپیمای اوکراینی
یکشنبه, 12 ژانویه, 2020 - 23:00

توده های مردمی معترض به سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین با موشک «سپاه پاسداران» روز گذشته به سمت میدان آزادی در غرب تهران حرکت کردند و شعارهایی علیه علی خامنه ای رهبر ایران و «سپاه» سردادند. 

به گزارش الشرق الاوسط، طبق ویدئوهای منتشرشده از این تظاهرات، پلیس برای متفرق کردن معترضان در تهران، مشهد، اهواز، شیراز، اصفهان، گرگان، سنندج، کرمانشاه، بروجرد، شاهرود، آمل و بابل از گاز اشک آور و باتوم استفاده کرده است.

تظاهرکنندگان در شعارهایشان خامنه ای را «فتنه گر» توصیف کردند. او پیش از این معترضان آذرماه گذشته را «اهل فتنه» خوانده بود. در اعتراضات آذرماه 1500 نفر کشته شدند. معترضان همچنین فریاد «مرگ بر دیکتاتور» سردادند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز در پیامی توییتری به زبان فارسی، از همبستگی و همراهی خود و دولتش با معترضان ایرانی گفته است. او به مسئولان ایرانی نسبت به «کشتار معترضان» هشدار داده است.

این تحولات در حالی صورت گرفت که علی خامنه ای و حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در حال مذاکره جداگانه با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر بودند. او اولین مسئول خارجی بود که پس از کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده «سپاه قدس» توسط آمریکا به تهران سفر می کند. 

در این میان، حسین سلامی فرمانده سپاه در نشست غیرعلنی مجلس شورای اسلامی ایران درباره حادثه سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ گفت «آرزو کردم کاش من هم با مسافران بوئینگ می‌مردم و امروز شرمنده نمی‌شدم».

او درباره حمله موشکی ایران به پایگاه‌های آمریکا در عراق نیز گفت «ابتدا پایگاه التاجی را انتخاب کردیم ولی به عین الاسد تغییر دادیم».

سلامی ضمن اعتراف ضمنی به ابلاغ آمریکایی ها از قصد حمله به پایگاه های آنها گفت «برای تلفات انسانی هدف گذاری نکردیم».

فرمانده سپاه در تلاشی برای کوچک شمردن نقش نشانه ها و فشارهای بین المللی در وادارساختن ایران به اعتراف در سرنگونی هواپیما گفت «ما خودمان منشا این فرضیه بودیم که موشک ما، هواپیما را ساقط کرده است. اگر ما مطرح نمی‌کردیم هیچ کس نمی‌توانست متوجه شود». 

نمایندگان مجلس ایران نیز در بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند که سقوط هواپیمای اوکراینی توسط موشک سپاه «اشتباه یک عضو خانواده» بوده و اجازه نمی‌دهند «دشمنان» از این موضوع « سوء استفاده» کنند.

از سوی دیگر، مهدی کروبی از رهبران جنبش سبز در نامه‌ای به علی خامنه‌ای درباره شلیک موشک سپاه به هواپیمای مسافری نوشت که «هیچ یک از شرایط و صفات احراز مسئولیت رهبری را بر اساس قانون اساسی ندارید».

در این میان، رضا پهلوی فرزند آخرین شاه ایران در پیامی گفته است: «خامنه‌‌ای و رژیمش باید بروند». 

او  روز شنبه در نوشته توییتری خود تاکید کرد که «این خطای انسانی نیست؛ جنایت علیه بشریت است.»


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای