ایران نسبت به «دخالت» در امور داخلی به بریتانیا هشدار داد

ایران نسبت به «دخالت» در امور داخلی به بریتانیا هشدار داد

احضار متقابل سفرا
دوشنبه, 13 ژانویه, 2020 - 17:45

ایران روز دوشنبه نسبت به «دخالت» در امور داخلی خود به بریتانیا هشدار داد و به طور ضمنی به اخراج راب مک‌ایر سفیر بریتانیا در تهران تهدید کرده است. 

به گزارش الشرق الاوسط، سفیر بریتانیا در تهران شنبه شب، هم‌زمان با تجمع مقابل دانشگاه امیرکبیر تهران «به دلیل شرکت در تجمع غیرقانونی» بازداشت و پس از مدت کوتاهی آزاد شد. 

وزارت خارجه ایران در بیانیه ای از بریتانیا خواسته تا «هر گونه اقدام مداخله جویانه و تحریک کننده از سوی سفارت انگلیس در تهران» متوقف شود.

این بیانیه هشدار داد که وزارت خارجه در صورت ادامه چنین رفتارهایی به احضار سفیر بسنده نخواهد کرد.

این بیانیه ساعاتی پس از احضار حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن توسط وزارت خارجه بریتانیا منتشر شده است. 

این وزارتخانه بازداشت راب مک‌ایر از سوی نیروهای انتظامی ایران در تهران را غیرقابل قبول و نقض کنوانسیون وین خوانده و خواستار پیگری قانونی این مسئله شد.

 وزارت امور خارجه ایران راب مک‌ایر سفیر بریتانیا در تهران، را در ارتباط با حضور در مراسم قربانیان حادثه هواپیمای اوکراین و به دلیل آن‌چه که که رفتار «نامتعارف» خوانده برای ارائه توضیح احضار کرد.

پس از آن راب مک‌ایر در توییتی نوشت: «تاکید می‌کنم که من در هیچ تظاهراتی شرکت نکردم!‌ من به مراسم یادبود افرادی که در سانحه ناگوار سقوط هواپیمای بودند رفتم. پس از 5 دقیقه هنگامی که عده ای شروع به شعار دادن کردن محل را ترک کردم».

روابط میان ایران و بریتانیا در طول تاریخ بد توصیف شده است. ایران بریتانیا را همچون آمریکا کشورهای «امپریالیسم» و «هیمنه» می داند. 

این بیانیه می افزاید: «انگلیس باید این قبیل اقدامات مفتضحانه را کنار بگذارد و بدانند از دورانی که آفتاب در امپراتوری بریتانیا غروب نمی‌کرد دهه‌ها گذشته اس


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای