چهارمین روز اعتراض‌ها در ایران؛ ۳۰ معترض بازداشت شدند

چهارمین روز اعتراض‌ها در ایران؛ ۳۰ معترض بازداشت شدند

تعدادی در رابطه با واقعه سرنگونی هواپیما بازداشت شدند.. ادامه تناقض گویی مقامات ایران دربارهٔ هواپیمای سرنگون شده
سه شنبه, 14 ژانویه, 2020 - 13:15

کاربران رسانه‌های اجتماعی سه شنبه ۲۴ دی‌ماه گزارش دادند چهارمین روز اعتراض‌های عمومی به سرنگونی هواپیمایی مسافربری اوکراین از سوی سپاه پاسداران روز سه شنبه با شکل‌گیری تجمع‌هایی در دانشگاه تهران ادامه یافت.

به گزارش الشرق الاوسط، دیروز چندین دانشگاه شاهد تظاهرات بود و اعتراض‌های پراکنده به چندین شهرستان در نقاط مختلف ایران کشیده شد.

 در این اجتماع‌ها، شعارهایی تند علیه حکومت، خصوصاً علی خامنه‌ای رهبر ایران به گوش می‌رسد.

«ننگ ما، ننگ ما، رهبر الدنگ ما»، «کشته ندادیم که سازش کنیم/رهبر قاتل رو ستایش کنیم»، «۱۵۰۰ نفر/کشته آبان ما»، «فرمانده کل قوا/استعفا استعفا»، «نخبه‌هامون رو کشتند/ آخوند به جاش گذاشتند»، «سپاه بی‌کفایت/ عامل قتل ملت» و «دانشجو بیدار است/از سیدعلی بیزار است» از جمله شعارهای معترضان در این تجمع‌ها بود.

در همین رابطه، مقامات قضایی ایران اعلام کردند که در جریان اعتراضات سه روز گذشته در شهرهای ایران به واقعه سرنگونی هواپیمای اوکراینی «حدود ۳۰ نفر» و در پرونده سرنگونی هواپیما تعدادی بازداشت شده‌اند.

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه گزارش داد غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه ایران، امروز سه‌شنبه گفت که در جریان اعتراضات سه روز گذشته در شهرهای ایران «حدود ۳۰ نفر» بازداشت شده‌اند.

هنوز آمار دقیقی از مجروحان این اعتراض‌ها منتشر نشده‌است.

اسماعیلی همچنین گفته‌است: تعدادی در رابطه با واقعه سرنگونی هواپیما نیز بازداشت شدند.

او به تعداد دقیق این افراد اشاره نکرده‌است.

تناقض‌گویی مسئولان ایران دربارهٔ علت‌های ناظر بر حمله موشکی سپاه به هواپیمای مسافربری اوکراینی ادامه دارد.

در همین خصوص، حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران، ضمن تأکید بر رسیدگی قوه قضاییه به پرونده سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین با موشک سپاه پاسداران اعلام کرد که فقط یک نفر نمی‌تواند در آن مقصر بوده باشد.

 بر اساس گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، روحانی روز سه‌شنبه ۲۴ دی در همایشی خواستار مجازات همه مقصران شد.

روحانی از دستگاه قضایی خواست تا «یک دادگاه ویژه با یک قاضی عالی‌رتبه و ده‌ها کارشناس» برای رسیدگی به این پرونده تشکیل دهد.

روحانی در سخنرانی خود از واژه‌های «سقوط هواپیما»، «سانحه» و «حادثه» استفاده کرد و مسئولیت شلیک موشک به این هواپیمای مسافربری را با «نیروهای مسلح» دانست و مستقیماً اشاره‌ای در این باره به پدافند هوایی سپاه پاسداران نکرد.

در مقابل، جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا دوشنبه ۱۳ ژانویه (برابر ۲۳ دی‌ماه) در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی گلوبال تی‌وی کانادا دامن زدن به تنتش‌های منطقه‌ای را علت بروز فاجعه هواپیمای اوکراینی دانست.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای