​اسرائیل: ایران تا دو سال دیگر به اورانیوم لازم برای بمب اتم دست می‌یابد

​اسرائیل: ایران تا دو سال دیگر به اورانیوم لازم برای بمب اتم دست می‌یابد

چهارشنبه, 15 ژانویه, 2020 - 14:15

مقامات اسرائیلی شامگاه سه شنبه در گفتگو با رسانه‌های محلی هشدار دادند ایران می‌تواند تا اواخر سال ۲۰۲۰ به میزان مورد نیاز اورانیوم غنی‌شده برای تهیه بمب اتمی دست پیدا کند. اما به معنای توانایی اقدام فوری برای ساخت یک بمب اتم نیست.

به گزارش الشرق الاوسط به نقل از فرانس پرس، ایران در حال حاضر اورانیوم را در سطح چهار درصد غنی می‌کند و ممکن است تا میانه سال جاری میلادی، درصد غنی‌سازی را به ۲۰ درصد برساند و تا پایان سال به ۲۵ کیلوگرم اورانیوم مورد نیاز برای ساخت بمب اتم دست پیدا می‌کند.

اداره اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل در ارزیابی تازه خود گفته‌است که ایرانی‌ها برای رسیدن به این میزان به بیش از ۶ ماه زمان نیاز دارند.

 ارتش اسرائیل در عین حال ارزیابی کرده که ایران تا رسیدن به مرحله ساخت کلاهک بمب اتمی برای موشک، به دو سال دیگر زمان نیاز دارد؛ بنابراین گزارش، ایران عجله ای برای ساخت بمب اتم ندارد چرا که به دنبال جنگ نیست، با اینکه بروز جنگ نظامی همچنان گزینه ای قابل پیش‌بینی است.

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل در ارتباط با این گزارش و نیز در واکنش به اقدام روز سه‌شنبه سه قدرت اروپایی در «فعال کردن مکانیسم ماشه» علیه ایران گفت: «رژیم ایران تصور می‌کند به سلاح هسته‌ای دست خواهد یافت؛ (اما) من دوباره تأکید می‌کنم که اسرائیل به رژیم ایران اجازه توسعه سلاح هسته‌ای را نخواهد داد».

دشمنی اسرائیل و ایران بر سر برنامه هسته‌ای تهران در دهه اخیر تشدید شده و هم‌زمان عملیات فراگیر اسرائیل علیه حضور ایران در منطقه، به حملات متعدد در سوریه، عراق و نقاط دیگر کشیده شده‌است. اما ایران مدعی است که به‌دنبال دستیابی به بمب اتمی نیست.

روز سه‌شنبه سه‌کشور اروپایی در نامه‌ای مشترک اعلام کردند ناچار هستند سازوکار حل اختلاف در سند برجام، موسوم به مکانیسم ماشه، را فعال کنند. با پی‌گیری این سازوکار، ممکن است پرونده هسته‌ای ایران برای بار دیگر به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع داده شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای