​رایزنی‌های حفتر در آتن پیش از کنفرانس برلین دربارهٔ لیبی

​رایزنی‌های حفتر در آتن پیش از کنفرانس برلین دربارهٔ لیبی

جمعه, 17 ژانویه, 2020 - 19:00

خلیقه حفتر فرمانده نیروهای ارتش ملی لیبی امروز جمعه پیش از برگزاری کنفرانس صلح در برلین در آتن در حال مذاکره و رایزنی است، قرار است کنفرانس برلین یکشنبه آینده با حضور فایز السراج رئیس دولت مورد حمایت سازمان ملل در این کشور برگزار شود.

به گزارش الشرق الاوسط، این تلاش‌ها پس از ۹ ماه تلاش برای ایجاد آتش‌بس دائمی میان دولت وفاق ملی در طرابلس و دولت ژنرال حفتر در شرق مستقر است.

 از زمان آغاز درگیری بین طرفین بیش از ۲۸۰ غیرنظامی و حدود ۲ هزار نظامی کشته شده‌اند. همچنین این جنگ داخلی ده‌ها هزار تن را بی‌خانمان کرده‌است.

یک منبع آگاه به خبرگزاری فرانسه گفت که حفتر روز پنج شنبه به آتن سفر کرده و امروز جمعه با وزیر خارجه یونان مذاکره کرده‌است و قرار است به دیدار نخست‌وزیر یونان برود.

یونان سعی دارد تا نقش پررنگ تری در لیبی پس از امضای توافق نفتی – دریایی بین ترکیه و دولت وفاق ایفا کند. این توافقنامه امتیازات بیشتری به ترکیه به منظور اکتشاف نفت می‌دهد در حالی که یونان و قبرس پیش از این به دنبال این امتیازات بودند.

لیبی که دارای بیشترین ذخایر نفتی در قاره آفریقاست با خشونت و درگیری بر سر قدرت از زمان سقوط نظام معمر قذافی در سال ۲۰۱۱ تاکنون دست و پنجه نرم می‌کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای